
Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodziny krętków Borrelia. Do zakażeń dochodzi za sprawą kleszczy z rodziny Ixodes. Kleszcz gryząc zwierzę zarażone Borellą, sam się zaraża, i potem z kolejnymi ukąszeniami przenosi chorobę dalej. Większość zachorowań na boreliozę notuje się w północnych stanach USA, europie środkowej i Rosji. Obecnie nie ma dowodów na występowanie krętków Borrelia w Australii.
Borelia może występować w organizmie człowieka w kilku różnych formach, krętka, owalnej (forma L), jako cysta. Niestety wszystkie formy zachowują możliwość wzajemnej transformacji. Zmienność form znacznie utrudnia rozpoznanie jak i późniejsze leczenie. Dodatkowo krętki Borelli potrafią pokonać barierę krew-mózg, co jest niemożliwe dla większości leków.
Przypuszcza się, że bakteria produkuje toksynę odpowiedzialną za przynajmniej część objawów, niestety jak na razie nie udało się jej zidentyfikować. Jednakże w DNA Borelii odkryto fragment umożliwiający produkcję odmiany jadu kiełbasianego.
Borelioza objawy
Borelioza jest dość podstępną chorobą, sama w sobie daje wiele objawów jednakże można łatwo ją pomylić z grypą. Najłatwiej powiązać objawy z boreliozą, gdy znajdziemy ciele ślad po ugryzieniu kleszcza lub samego kleszcza. Choć obecność kleszcza nie świadczy automatycznie o tym, iż mamy boreliozę – kleszcze może, a nie musi być nosicielem boreliozy.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się z reguły zaraz po ukąszeniu przez kleszcza. Niestety brak rumienia nie oznacza definitywnego braku zakażenia – objaw ten nie towarzyszy wszystkim zakażeniom.
Bakteria Borelli (wywołująca zakażenie) jest bardzo podstępna i przybiera różne formy. Dzięki czemu może przeniknąć w dowolne miejsce w organizmie atakując właściwie dowolny organ, w tym i mózg. Utrudnienie w rozpoznaniu boreliozy jest dodatkowo potęgowane przez fakt, iż choroba ta potrafi dawać objawy takie jak inne choroby np. stwardnienie rozsiane, nerwica czy też choroba Parkinsona.
Do objawów towarzyszących boreliozie można zaliczyć:
- gorączka
- dreszcze, fale gorąca
- zmęczenie
- osłabienie organizmu
- bezdech nocny
- bóle gardła
- bóle jąder
- zapalenie wątroby
- bóle głowy (najczęściej potylicy)
- refluks
- bóle zębów niewywołane przyczynami stomatologicznymi
- kardiomiopatia przerostowa,
Niestety większość z tych objawów można przypisać innym chorobom, co znacznie utrudnia rozpoznanie boreliozy i może prowadzić do mylnych wniosków
Leczenie boreliozy
Borelioza jest niezwykle podstępną chorobą trudną w diagnozowaniu i leczeniu, jednakże postęp medycyny nie ominął i tej choroby. Dzięki temu z roku na rok wiadomo coraz więcej o chorobie i mamy coraz skuteczniejsze metody diagnozowania i leczenia choroby.
Kluczem do wyleczenia choroby jest niezwłoczne udanie się do lekarza i zastosowanie leczenia jak najszybciej (antybiotyków). Próby leczenia samodzielnego lub z pomocą ziół, na pewno nie pomogą a tylko opóźnią przyjęcie właściwej terapii dając szanse chorobie na rozprzestrzenienie się i zaatakowanie kolejnych organów. Dlatego najbezpieczniej podać antybiotyki w momencie zauważenia u siebie rumienia. Choć wtedy nie można mówić o 100% zdiagnozowaniu choroby, to gdy nastąpi diagnoza może już być za późno na podjęcie leczenia.
W przypadku wczesnego rozpoczęcia leczenia, leczenie może potrwać kilka tygodni. Natomiast w przypadku gdy Borelia rozprzestrzeni się po organizmie atakując wiele narządów, wtedy leczenie może potrwać nawet kilka lat!!!