Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowe śniadanie dla ucznia

jedzenie

Jak zostało potwierdzone badaniami, dzieci, które jedzą zdrowe i pożywne śniadania, osiągają lepsze wyniki w nauce. Co więcej, uczniowie, którzy dostają drugie śniadanie przygotowane przez rodziców, rzadziej sięgają po niezdrowe przekąski. Często brakuje nam kreatywności i nie wiemy, co przygotować naszemu dziecku na pierwsze i drugie śniadanie. Jeśli Twoja pociecha ma dość kanapek, postaw na oryginalny posiłek, który będzie smaczny i zapewni odpowiednią dawkę energii. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie dla ucznia?

Przygotowując posiłki, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Uczniowie do 10 roku życia mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż dzieci w wieku dorastania. Różnice dotyczą również płci. Chłopcy potrzebują ok. 200-400 kalorii więcej niż dziewczynki. Zasady komponowania posiłku są jednak podobne.

Śniadanie dla ucznia musi zawierać niezbędne składniki z różnych grup pokarmowych. Zadbaj o pełnowartościowe białko, które można znaleźć w jajkach, pieczonym mięsie, rybach, warzywa i owoce – jabłka, banany, pokrojona marchewka, ogórek. Posiłek musi zawierać dodatkowo produkty dostarczające energii, np. pieczywo żytnie lub orkiszowe. Zrezygnuj z pszennych kajzerek. Wchłanianie witamin ułatwi posmarowanie pieczywa pełnowartościowym masłem.

Znakomitą przekąską są orzechy włoskie, nerkowce, pistacje, łuskane ziarna słonecznika czy pestki dyni. W ich składzie znajduje się magnez, który jest niezbędny uczniom. Poprawia koncentrację i ma działanie antystresowe.

Jako napój wybierz średnio zmineralizowaną niegazowaną wodę, pitny jogurt, maślankę lub kefir. Jeśli Twoje dziecko lubi soki, wybieraj te jednodniowe, np. marchewkowy, pomarańczowy czy jabłkowy.

Nie tylko kanapki – pożywne drugie śniadanie dla ucznia

Znakomitą alternatywą dla kanapek jest owsianka. Wystarczy wsypać do miseczki 3 łyżki płatków owsianych górskich, dodać suszone owoce, orzechy i zalać całość mlekiem. Pozostawiamy płatki na kilka minut, by lekko nasiąkły. Nie ma potrzeby ich gotować. Wykorzystuj także świeże sezonowe owoce, które nadadzą owsiance słodki smak.

Szybko można przygotować niewielkie naleśniki. Wystarczy pół szklanki maślanki, pół szklanki mąki żytniej, jedno jajko, 1 łyżka oleju i pół łyżeczki proszku do pieczenia. Mieszamy składniki i smażymy niewielkie placuszki na rozgrzanej patelni. Urozmaicamy je dowolnymi owocami.

Gdy Twoje dziecko uwielbia zupy, wybierz waniliową zupę mleczną. Wystarczy 500 ml mleka, 1 laska wanilii, 1 żółtko, łyżka cukru i makaron. Przez 10 minut gotujemy mleko z laską wanilii. Z żółtka oraz cukru robimy kogel-mogel, wlewamy go do gorącego mleka, całość zagotowujemy i wlewamy do miski. Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Warto wybrać taki w kształcie literek lub gwiazdek, by danie było bardziej atrakcyjne dla dziecka.

Jak przechowywać posiłki dla dziecka?

By wygodnie zapakować uczniowi drugie śniadanie, warto kupić lunchbox. Do wyboru mamy kilka rozmiarów i wzorów. Co istotne, lunchbox dla dzieci jest bezpieczny – nie ryzykujemy, że posiłek wydostanie się na zewnątrz, a opakowanie przecieknie, niszcząc książki i zeszyty. Jeżeli przygotowujesz maluchowi kilkudaniowy posiłek lub taki, składający się z kilku oddzielnych składników, wybierz lunchbox z przegródkami. Z łatwością zmieścisz w nim danie główne i dodatki, jak np. owoce czy orzechy. Warto zainwestować także w bidony dla dzieci z ulubionymi bohaterami bajek bądź filmów. Wygodny korek pozwala na szybki dostęp do napoju i zapobiega rozlewaniu się, więc plecak ucznia jest bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowe śniadanie dla ucznia

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0