Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Yerba Mate – czym zawdzięcza swoją sławę w Europie?

yerba mate

Yerba Mate, to specyficzny napar przyrządzany z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jak sama nazwa wskazuje roślina ta naturalnie występuje na terenie Paragwaju oraz Argentyny, Brazylii i Urugwaju. Stamtąd eksportowana jest na cały świat.

Napój z Yerba Mate popularność zyskał dzięki imponującym właściwościom prozdrowotnym. Odkryto bowiem, że działa pobudzająco, niczym kawa, a do tego wspomaga odchudzanie i niweluje uczucie głodu. Poza tym napar z ostrokrzewu:

– pomaga pozbyć się objawów zmęczenia
– jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem)
– wspomaga trawienie
– obniża poziom złego cholesterolu (LDL)
– reguluje ciśnienie tętnicze krwi
– odżywia
– ma właściwości terapeutyczne
– jest moczopędny
– reguluje przemianę materii
– polepsza samopoczucie
– nie wypłukuje magnezu (jak popularna w Europie kawa)
– wzmacnia odporność, wspomaga pracę układu immunologicznego
– ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Medycyna potwierdziła pozytywne właściwości Yerba Mate udowadniając, że jest przydatna w leczeniu takich dolegliwości, jak: artretyzm, migreny, zaparcia, reumatyzm, hemoroidy, zaburzenia wątroby, depresja. Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego chroni ludzkie DNA przed uszkodzeniami, wywołuje też inhibicję oksydacji LDL, w wyniku czego hamuje rozwój miażdżycy.

A wszystko za sprawą niebanalnego składu chemicznego „herbaty” Yerba Mate. Zawiera ona kofeinę, teobrominę, polifenole, saponiny, witaminy i minerały. Kofeina i teobromina odpowiedzialne są za pobudzenie organizmu i wspomaganie pracy umysłowej. Polifenole , to związki odpowiedzialne za działanie antyoksydacyjne, czyli antyrakowe. Saponiny zaś działają przeciwzapalnie i wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu.
Dodatkowo Yerba Mate jest bogata w: magnez, potas, fosfor, mangan, cynk, miedź, chrom, krzem i witaminy z grupy A, B, C, E.

Naparu nie powinny spożywać osoby z chorobą wrzodową, dzieci oraz kobiety w ciąży. Niektórzy obawiają się obecności w Yerba Mate substancji o charakterze podobnym do tych, które zawierają mocno grillowane potrawy. Jednak szczegółowe badania jasno wskazują, że ich ilość jest niewielka i nie ma zasadniczo negatywnego wpływu na stan zdrowia osób spożywających napar systematycznie.

Spożycie herbaty Yerba Mate wiąże się z całym rytuałem przygotowania i picia. Sączy się ją ze specjalnych naczyń zrobionych z tykwy. Do zaparzenia używa się sporych ilości suszu roślinnego, które można wielokrotnie wykorzystać.

Artykuł napisany we współpracy z marką ViVio – importerami zdrowej żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Yerba Mate – czym zawdzięcza swoją sławę w Europie?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0