Wzdęcia to niezwykle częsta, ale też wstydliwa przypadłość. Dopada każdego niezależnie od stanu fizycznego oraz wieku. Wzdęcia są na tyle uciążliwe, że mogą skutecznie zniechęcić do przebywania wśród ludzi. Czy jest ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Co to jest wzdęcie?
Wzdęcia są to pojęcia, które bardzo ciężko zdefiniować Bardzo często stanowią one subiektywne odczucie osoby skarżącej się na tego typu dolegliwości. Zazwyczaj wiążą się z powiększeniem obwodu brzucha oraz zwiększonej ilości gazów zalegających w przewodzie pokarmowym. Tak naprawdę jest to zaburzenie pracy jelit, które nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością powstałych gazów. Tak mniej więcej stanowi oficjalna definicja opisująca zjawisko wzdęć. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedna z najbardziej nieprzyjemnych codziennych dolegliwości, które nas spotykają.
Bóle brzucha – jakie są jego przyczyny?
Podstawową przyczyną wzdęć jest połykanie powietrza podczas jedzenia. Popularnymi czynnikami jest również palenie papierosów oraz nadużywanie napojów gazowanych. Przyczyny nie muszą być jednak tak prozaiczne. Bywa i tak, że wzdęcia są spowodowane czymś poważniejszym, jak refluks lub zespół jelita nadwrażliwego. Najczęściej jednak wzdęcie wywołane jest zbyt dużą ilością powietrza pochłoniętego przez nas podczas jedzenia.
Jak pozbyć się zalegających gazów?
Gazy, które zbierają się w jelitach, mogą powodować ból brzucha, który będzie na tyle nieznośny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Połknięte powietrze najlepiej usunąć z organizmu w pozycji stojącej. Częstym błędem jest wybieranie pozycji leżącej, która powoduje, że powietrze jest uwięzione w żołądku i znajduje się powyżej jego zawartości. Stąd też zaleca się po obfitym posiłku spacer lub innego rodzaju ruch na świeżym powietrzu. Gdy gazów jest zbyt wiele, unosi się przepona i zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Następstwem takich objawów jest zgaga, gorycz w ustach a w skrajnych przypadkach refluks.
Ból brzucha a dieta?
Częstym czynnikiem wpływającym na pojawianie się wzdęć jest również nieodpowiednia dieta. Spożywanie pokarmów, które powodują kumulowanie się gazów to szybki sposób na nabawienie się wzdęć, które przeradzają się w bóle brzucha. Bardzo ważne jest więc jedzenie lekkostrawnych produktów i zrezygnowanie ze wszystkiego, co ciężkie i bardzo tłuste. Na samym początku warto przyjrzeć się produktom z laktozą, cukrami z rodziny oligosacharydów i skrobi. Wyeliminowanie tych składników powinno ograniczyć powstawanie gazów i zaleganie ich w jelitach.
Rozwiązaniem na bóle brzucha może być lek buscopan, który sprzedawany jest w aptekach bez recepty, i który przynosi ukojenie podczas wzdęcia. Wygodne dawkowanie oraz przyjazna forma przyjmowania leku sprawia, że Buscopan jest jednym z popularniejszych leków tego typu. Zaufało już mu tysiące klientów, którzy borykali się z problemem wzdęć i bólu brzucha. Oprócz leku dobrze jest też zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o dietę. Dzięki temu walka będzie przebiegać wielofrontowo a problem na pewno nie powróci. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wzdęć i samego Buscopanu, wejdź na stronę http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html. Znajdziesz tam wszystko, czego szukasz.