Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Objawy i leczenie grzybicy pochwy

grzybica pochwy

Grzybica pochwy to bardzo przykra i niekomfortowa dolegliwość. Niestety atakuje coraz więcej kobiet, również tych dbających o higienę. Jak szybko rozpoznać objawy zakażenia i jak sobie z nim poradzić?

Grzybicę pochwy wywoływanej najczęściej przez drożdżaki rozpoznamy po specyficznych objawach. Zakażenie powoduje zwiększoną wydzielinę o gęstej, serowej konsystencji i białym kolorze oraz uporczywy świąd w okolicach intymnych. Jeśli do tego dochodzi ból oraz pieczenie po stosunku płciowym możemy śmiało przypuszczać, że zaatakowała nas ta nieprzyjemna infekcja.

Przyczyny grzybicy pochwy

Powodem choroby nie jest wbrew pozorom jedynie brak higieny lub korzystanie z publicznych toalet, choć mogą one nasilać jej nieprzyjemne objawy. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowań jest antykoncepcja hormonalna, przyjmowanie antybiotyków, które osłabiają organizm i układ odpornościowy czy dieta bogata w cukier. Ponadto na grzybicę bardziej niż zwykle narażone są kobiety w ciąży i chore na cukrzycę. Innymi, częstymi powodami zachorowań jest także nieprawidłowa higiena osobista, częste kąpiele, noszenie bielizny z włókien sztucznych lub partner seksualny, który jest nosicielem grzybicy.

Leczenie dolegliwości pochwy

Grzybica pochwy jest infekcją, której pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć i czekać, aż „sama przejdzie”. Jedyną opcją całkowitego wyleczenia jest stosowanie dopochwowo odpowiednio dobranego antybiotyku, wspomaganego przyjmowanym doustnie probiotykiem. Po leczeniu lekami przeciwgrzybiczym w celu uzupełnienia flory bakteryjnej powinno stosować się preparaty będące zawiesiną pałeczek kwasu mlekowego. Najlepiej w postaci kapsułek dopochwowych. Aby zapobiec nawrotom grzybicy należy zadbać o odpowiednią higienę, nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę oraz zmienić nawyki żywieniowe, eliminując z diety cukier oraz słodzone produkty. Jeśli to nie pomaga warto przebadać partnera i również jego poddać leczeniu. Ponadto profilaktycznie zaleca się, szczególnie przez kilka dni po miesiączce, stosować probiotyk dopochwowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Objawy i leczenie grzybicy pochwy

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0