Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wady i zalety diety Dukana

wady diety dukana

Cudowna dieta białkowa doktora Dukana polecana jest wszystkim dorosłym ludziom, którzy chcą skutecznie i co najważniejsze bezpowrotnie pozbyć się zbędnych kilogramów. Kuracja przeznaczona jest dla osób mających silną motywację do osiągnięcia wyznaczonego celu, a tym samym nie boją się podjęcia wyzwania zmiany dotychczasowego sposobu żywienia.

Dieta dla zdrowych

Warto nadmienić, że kuracja jest przewidziana jedynie dla osób zupełnie zdrowych. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, ani karmiące piersią, dieta ta nie jest kierowana również do dorastającej młodzieży. Z kuracji proteinowej wykluczone są także ludzie posiadający problemy z wątrobą, nerkami czy nadciśnieniem. Dietetycy podkreślają, że nie powinna być stałym sposobem na odżywianie, ponieważ z samego założenia dostarcza organizmowi białka w czystej postaci. Minimalizuje natomiast ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów, a te przecież są konieczne do zachowania zdrowej równowagi organizmu. Poza tym, dieta białkowa powoduje zaburzenie harmonii dostarczania odżywczych składników. W pierwszej fazie (uderzeniowej) wykluczone jest spożywanie warzyw i owoców, będących źródłem witamin i błonnika.

Ograniczona aktywność

Co więcej, osoby, które zdecydowały się na dietę Dukana muszą zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, nie powinny zbyt wiele ćwiczyć. Zakazane jest także aktywne uprawianie sportów. Kuracja proteinowa jest też raczej niewskazana dla ludzi, którzy na co dzień ciężko pracują. Jednak to dobra dieta dla osób, które lubią dużo jeść, bowiem nie chodzi w niej o to, by zredukować ilość pokarmów, ale o zmianę jakości i charakteru ich spożywania.

Wady diety Dukana

Dieta Dukana nie jest kuracją dla wszystkich. W pierwszej kolejności nie powinny z niej korzystać osoby z cukrzycą, chorymi nerkami oraz z nadciśnieniem. Przede wszystkim dlatego, że przy tej diecie organizm dostaje niewielką, a wręcz znikomą ilość węglowodanów. W związku z tym, jako źródło energii wykorzystywane są kwasy tłuszczowe. W efekcie czego dochodzi do zakwaszenia organizmu, spadku koncentracji i częstych zmian nastroju. Warto zaznaczyć, że duża ilość białka zwiększa ciśnienie krwi. Natomiast produkty jego rozkładu, którym jest między innymi amoniak, bardzo osłabiają pracę nerek. Dlatego też w czasie diety należy przyjmować minimum 1,5 litra płynów dziennie. Umożliwia to oczyszczenie organizmu. Zaskakujące jest to, że Dukan zaleca spożywać colę light, dużo kawy i herbaty – jak wiadomo te ostatnie działają bardzo odwadniająco.

Kolejną wadą diety Dukana jest to, że powoduje zaparcia. Poza tym eliminuje z jadłospisu pełnoziarniste produkty oraz w znacznym stopniu redukuje spożywanie warzyw. Inną wadą jest choćby to, że dieta nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych, czyli regularnego spożywania pokarmów. W pierwszym etapie, a więc w fazie uderzeniowej, produkty bogate w proteiny spożywamy o dowolnej porze i to bez żadnych ograniczeń. Zatem należy pamiętać, aby jeść cztery do pięciu posiłków dziennie. Tak twierdzą dietetycy, choć Dukan zaleca tylko trzy. Zanim zaczniemy kurację, warto zrobić podstawowe badania

Zalety diety Dukana

Wszyscy, którzy na sobie sprawdzili działanie diety białkowej, zgodnie twierdzą, że jest skuteczna, jeżeli rygorystycznie przestrzegamy jej zasad. Czyli dostosowujemy odżywianie do poszczególnych faz kuracji.

W internecie pojawiło się mnóstwo porad i opinii w sprawie zarówno samych przepisów, jak i produktów przyjmowanych w czasie trwania diety. Trzeba zachować zdrowy rozsadek i nie wierzyć we wszystkie głosy pojawiające na jej temat. Pewne i sprawdzone przez specjalistów od żywienia jest niewątpliwie to, że dieta białkowa błyskawicznie usprawnia działanie przemiany materii. Może ją przyspieszyć nawet o 30 procent, a to naprawdę wiele! Dzieje się tak, bowiem trawienie i wchłanianie białka wymaga od organizmu dostarczenia dużych zasobów energii. Kolejną zaletą diety Dukana jest to, że zmniejsza łaknienie, tym samym na bardzo długi czas daje uczucie sytości.

Warto też zaznaczyć, że większość dietetycznych kuracji powoduje redukcję tkanki mięśniowej. W przypadku diety białkowej to ryzyko nie pojawia się. Kuracja opiera się przede wszystkim na białku – podstawowym budulcu tkanki mięśniowej. Daje szybki efekt u osób, które niechętnie podchodzą do tematu odchudzania. Zatem to dobry sposób na motywację dla niedowiarków. Nie powinna ona zaszkodzić żadnej zdrowej osobie, wręcz przeciwnie, pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów. Jak widać, działanie diety białkowej przynosi wiele korzyści. Lekarze jednak alarmują, aby dieta nie stała się sposobem na życie. Z całą pewnością nie jest przeznaczona dla miłośników pieczywa i ziemniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wady i zalety diety Dukana

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0