Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Stomia to nie wstyd

stomia

Są problemy i schorzenia, które dla wielu osób stanowią temat wstydliwy. Rozmawianie o nich a nawet sama myśl lub sugestia lekarza o takim rozwiązaniu wzbudza przestrach i wstyd. Niesłusznie, bowiem problem wyłonienia przetoki jelitowej (zwanej inaczej stomią) nie jest powodem do wstydu lub poczucia niższości. Tym bardziej, że zabiegi, w których lekarze chirurdzy wyłaniają stomię jelitową są najczęściej zabiegami ratującymi zdrowie a nawet życie. Kiedy możemy się spodziewać, że lekarz zaproponuje nam taki zabieg, na czym to polega i jak sobie właściwie radzić z tym problemem?

Gdy nie ma innego wyjścia

Przetoka, bądź stomia, jelitowa to nic innego jak wytworzone chirurgicznie połączenie między układem wydalniczym człowieka a otworem wyłonionym w powłoce brzusznej. Powstaje w ten sposób alternatywna droga wydalania pozostałości przemiany materii z organizmu. Zabiegi tego typu wykonuje się wtedy gdy, z jakiegoś powodu, naturalna droga wydalania została, na stałe lub tylko czasowo, zablokowana. Zabieg podczas którego specjalista chirurgii wyłania stomię jelitową to zabieg, który ratuje życie i znacznie poprawia jego komfort.
Lekarze proponują ten typ zabiegu w sytuacji gdy mają do czynienia z chorymi na nowotwory jelita grubego bądź odbytnicy, cierpiącymi na chorobę Leśniowskiego – Crohna lub tez w przypadku urazów, wad wrodzonych a także innych schorzeń będących przyczyna lub zagrażających niedrożności przewodu pokarmowego.
Przetoka jelitowa może zostać wytworzona czasowo – w takim przypadku po zakończonym leczeniu i usunięciu przyczyn dla których stomia powstała następuje kolejny zabieg, podczas którego chirurg odtwarza ciągłość przewodu pokarmowego i likwiduje przetokę jelitową. Częściej jednak spotyka się z wyłonieniem stomii jelitowej na stałe – i to właśnie te zabiegi budzą niejednokrotnie u pacjentów i ich rodzin strach.

Ze stomią da się żyć

Współczesne społeczeństwo często piętnuje osoby, u których wyłoniono przetokę jelitową. Zdarza się, że pacjenci tacy traktowani są jak osoby niepełnosprawne i ograniczone w fizycznych aspektach życia. Niesłusznie, bowiem z prawidłowo wyłonioną stomią jelitową oraz przy prawidłowym dbaniu o nią nie ma najmniejszego powodu, aby chory był izolowany w jakikolwiek sposób od wydarzeń towarzyskich, sportowych lub pracy.
Kluczowym aspektem w dziedzinie dbania o stomię jest jej je właściwa pielęgnacja. Do tego celu, wyspecjalizowane firmy przygotowały całą gamę środków pielęgnujących skórę wokół stomii. Ważne, aby wybrać produkty dobrej jakości, pozwalające na właściwe uszczelnienie worka stomijnego i nie powodujące podrażnień, ani alergii. Kluczowe jest także idealne dobranie płytki stomijnej – w tym pomaga zazwyczaj wyspecjalizowany personel już na etapie pobytu w szpitalu.
Istotne jest także należyte dbanie o higienę osobistą (stomia jelitowa nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania codziennych rytuałów pielęgnacyjnych) przy użyciu właściwie dobranych środków kosmetycznych (unikać należy tych na bazie olejów i silnie nawilżających).
Dla chcących jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę z zakresu problemów pielęgnacyjnych u osób z przetoką jelitową stworzono stronę ConvaTec (poczytaj o życiu ze stomią).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stomia to nie wstyd

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0