Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Bolesny powrót z wakacji czyli ból gardła u najmłodszych

infekcje u dzieci

Dziecko wróciło z wakacji z masą pamiątek, miłymi wspomnieniami i… bólem gardła? Sprawdź jak szybko i skutecznie wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych malucha.

Znasz ten scenariusz? Dziecko wraca z wakacyjnego wyjazdu, początkowo czuje się dobrze, ale już po kilku dniach zaczyna skarżyć się na dotkliwy ból gardła i zatkany nos. Na domiar złego wspomnianym objawom towarzyszy gorączka, kaszel, bóle głowy, mięśni, brak apetytu i ogólne osłabienie organizmu. Brzmi jak definicja grypy? Być może, jednak tak właśnie wygląda przebieg zapalenia górnych dróg oddechowych u najmłodszych czyli doskonale znany… ból gardła. Co zrobić, a czego nie robić w sytuacji, kiedy zaobserwujesz u dziecka wymienione powyżej objawy?

Czego nie robić podczas infekcji u dzieci?

Zanim przejdziemy do omówienia skutecznych metod walki z infekcją gardła u dzieci, w pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę z tego, jakich kroków z pewnością podejmować nie należy. W przypadku osób dorosłych problem bólu gardła rozwiązuje z reguły przyjęcie tabletki do ssania. Niestety, zastosowanie wspomnianego preparatu u dzieci poniżej 6 roku życia jest po prostu niemożliwe ze względu na bardzo duże ryzyko zadławienia. Pamiętajmy również, aby powstrzymać się przed podawaniem domowych „mikstur” na bazie ciepłego mleka, czosnku czy nawet niewielkiej ilości alkoholu gdyż są one po prostu zbyt mocne i – zamiast pomóc maluchowi – mogą pogorszyć stan zdrowia dziecka.

Bezpiecznie i skutecznie

Z kolei tym, co na pewno nie wpłynie negatywnie na samopoczucie malca, a wręcz przeciwnie – pomoże uporać się z chorobą – jest herbata z kwiatu lipy słodzona łyżeczką naturalnego miodu. Jak wyjaśnia portal zdrowemaluchy.pl, napar ten posiada w swoim składzie związki śluzowe wykazujące właściwości zmiękczające i osłaniające, dzięki czemu stanowi godny polecenia sposób na walkę z bólem gardła malucha.

Niemniej jednak sama herbata – choć bez wątpienia wskazana – z reguły okazuje się niewystarczająca. Wspomniany napar należy traktować na zasadzie dodatku do głównego preparatu, który powinien stanowić trzon leczenia. Jakiego? Obecnie w aptekach dostępna jest spora ilość środków powstałych z myślą o bólu gardła dzieci. Niestety, nie wszystkie produkty spotykają się z akceptacją ze strony najmłodszych. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że dziecko odmawia przyjęcia leku z uwagi np. na zły smak czy konsystencję podawanego środka. Preparatem, który stanowi swego rodzaju „pewnik” jest chociażby Lactoangin (www.lactoangin.pl) odznaczający się akceptowanym przez maluchy, cytrynowo – miętowym smakiem. Niemniej jednak tym, co najistotniejsze jest jego wysoki stopień skuteczności wynikający z szerokiego spektrum działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bolesny powrót z wakacji czyli ból gardła u najmłodszych

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0