Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zapalenie płuc – sposoby leczenia

zapalenie płuc

Źle się czujesz, masz gorączkę, trudności z oddychaniem, bolą Cię kości i mięśnie? Nie bagatelizuj stanu, myśląc, że to „zwykłe” przeziębienie. Objawy tego rodzaju mogą świadczyć, że w Twoim organizmie rozwija się znacznie groźniejsza choroba: zapalenie płuc.

Zapalenie płuc – groźna choroba układu oddechowego

Zapalenie płuc to niebezpieczny stan zapalny dolnych dróg oddechowych, do którego najczęściej przyczyniają się bakterie (np. dwoinka zapalenia płuc) lub wirusy (np. wirus grypy). Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo – drobnoustroje zwykle przenoszą się drogą kropelkową. Jeśli układ immunologiczny nie poradzi sobie z nimi na czas, w pęcherzykach płucnych lub tkance śródmiąższowej może rozwinąć się proces zapalny.

Klasyczny obraz kliniczny zapalenia płuc obejmuje suchy kaszel, gorączkę (powyżej 39 st. C) z dreszczami, bóle mięśniowe i osłabienie. W zakażeniach o podłożu bakteryjnym z biegiem czasu kaszel zmienia się w mokry. Mogą pojawić się duszności i ból w klatce piersiowej, który staje się szczególnie dotkliwy podczas kaszlu. Nie zawsze zapalenie płuc daje charakterystyczne objawy, dlatego łatwo pomylić je z innymi, mniej groźnymi chorobami.

Jeśli cierpisz z powodu podobnych dolegliwości, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Już podczas badania przedmiotowego lekarz może z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać zapalenie płuc. Często specjalista zleca RTG klatki piersiowej, w którym widać zmiany chorobowe. Możesz otrzymać też skierowanie na badanie krwi.

Zapalenie płuc: leczenie i profilaktyka

Bakteryjne zapalenie płuc leczy się antybiotykami. Czasem lekarz zaleca leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Już po 2-3 dniach powinnaś odczuć pewną ulgę. Pamiętaj: przyjmuj antybiotyk zgodnie z zaleceniami – nie przerywaj terapii ani nie zmniejszaj dawek bez konsultacji ze specjalistą.

W czasie choroby nie wolno chodzić do pracy. Jak najwięcej odpoczywaj, leż w łóżku, czytaj, słuchaj ulubionej muzyki. Pij dużo, zwłaszcza, gdy doskwiera Ci gorączka – najlepiej wodę niegazowaną i napary ziołowe. Właściwe dawki paracetamolu lub ibuprofenu pomogą złagodzić bóle w klatce piersiowej i obniżyć gorączkę.

Jeśli dokucza Ci ból gardła (objaw charakterystyczny m.in. dla zakażeń Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae), wspieraj się skutecznymi lekami z benzydaminą. Chlorowodorek benzydaminy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancja działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco. Możesz wybrać tabletki do ssania, aerozol lub płyn do płukania gardła i jamy ustnej.

Jeśli chcesz uchronić się przed zapaleniem płuc w przyszłości, rozważ szczepienie przeciwko pneumokokom i grypie. Na zakażenia dolnych dróg oddechowych szczególnie narażone są osoby starsze (po 65. roku życia) i małe dzieci, u których choroba zwykle ma ciężki przebieg. O profilaktykę bakteryjnego i wirusowego zapalenia płuc powinni zadbać również pacjenci z niedoborem odporności i chorujący przewlekle, m.in. na cukrzycę, przewlekłą niewydolność serca i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapalenie płuc – sposoby leczenia

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0