Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowie seniora: witamina D

witamina D

Mówi się, że to witamina słońca. Brakujący puzzel w układance zdrowia. To składnik, którego odpowiedni poziom w organizmie ma… tylko 5 osób na 100. To witamina D, której dobroczynny działanie doceniane jest na całym świecie. Zwłaszcza w profilaktyce zdrowia seniora, które z roku na rok jest w końcu coraz bardziej kruche.

Tylko lekarz daje właściwą diagnozę

Z wiekiem kobiety i mężczyźni stają się bardziej podatni na złamania osteopatyczne, zawał serca, obniżony poziom samopoczucia, nowotwory, miażdżycę. Seniorzy chcąc się przed tym chronić łykają dużo różnych suplementów diet. Nierzadko bez konsultacji lekarskiej, a tymczasem tylko specjalista może zarekomendować właściwą profilaktykę zdrowia.

Jednym z preparatów zalecanych przez geriatrów osobom po 65 roku życia, jest witamina D. Seniorzy powinni ją zażywać w postaci specjalistycznych preparatów codziennie, przez cały rok. Po pierwsze dlatego, że seniorom nie zaleca się długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Skóra osób starszych jest delikatna i bardziej podatna na zachorowania związane z nowotworem skóry. Po drugie dlatego, że nawet osoby w kwiecie wieku nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D z pożywienia. Szacuje się, że trzeba byłoby jeść… 10 szklanek soczewicy dziennie.

Ile witaminy D powinien przyjmować senior? Takich wskazań może udzielić jedynie lekarz. To dlatego, że zarówno zbyt mała, jak i za duża ilość nie pomogą. Trzeba zatem najpierw zrobić odpowiednie badania, a potem zabierać się za suplementację. Ze skierowaniem od lekarza, badanie na poziom witaminy D w surowicy krwi można zrobić w laboratoriach medycznych w ramach kontaktu z NFZ.

Na co pomaga witamina D?

Wiele dolegliwości podeszłego wieku może znacznie zredukować witamina D. Ta jest bowiem odpowiedzialna za utrzymanie mocnych kości i zdrowych zębów, regulowanie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, pomaga w profilaktyce nadciśnienia i chorób związanych. Składnik ten wspomaga także utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu.

Dowiedz się więcej na temat witamyn D na stronie http://www.vitrumd3.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie seniora: witamina D

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0