Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Rumianek – właściwości rumianku pospolitego, które musisz poznać!

rumianek

Rumianek bardzo często kojarzy nam się z dzieciństwem, kiedy to biegając po łące, robiliśmy z niego okazałe, pachnące bukiety. O jego właściwościach prozdrowotnych wiemy od dawna. Już nasi przodkowie stosowali go w celach leczniczych, choć nie tylko do tego ograniczała się jego rola.

Rumianek – właściwości

Korzystne, wyróżniające rumianek właściwości nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby nam się to wydawać. W obrębie różnego rodzaju upraw rolnych uważany jest raczej za chwast, przez co zwykle jest zwalczany. Niemniej jednak jego zalety są nam doskonale znane. Niegdyś niezbędna w domowej apteczce, dziś znowu rosnąca na popularności roślina jest doceniania nie tylko w lecznictwie, ale także w kosmetyce.

Rumianek – działanie

Rumianek posiada przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Ponadto ma działanie rozkurczające. Można go z powodzeniem spożywać w formie naparów. Jest skuteczny w walce ze wzdęciami, a także z wszelkimi owrzodzeniami w obrębie układu pokarmowego, głównie żołądka. Rumianek ma zastosowanie także w gojeniu się ran na skórze i błonach śluzowych. Napar stosować można zewnętrzne, na przykład na formie okładów. Łagodzi wszelkie stany zapalne w obrębie skóry, takie jak te powstające podczas trądziku. Rumianek często stosuje się do płukania jamy ustnej oraz gardła w infekcjach i podrażnieniach, co daje uczucie ukojenia i przyspiesza naprawę błony śluzowej. Działanie rumianku to również właściwości antyseptyczne oraz pozytywny wpływ na pracę nerek oraz pomoc w walce z hemoroidami.

Rumianek na włosy

Równie szerokie zastosowanie rumianek pospolity posiada w kosmetyce. Posiada on przede wszystkim właściwości rozjaśniające, co sprawia, że używa się go w obrębie twarzy, by zmniejszyć widoczność przebarwień, a także na włosy.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Rozjaśnianie włosów rumiankiem jest skuteczne zarówno przy posiadaniu włosów blond, jak i tych ciemniejszych. Jak każda naturalna metoda, rozjaśnianie włosów w ten sposób wymaga systematyczności, ale z pewnością jest to bardziej bezpieczne niż chemiczne sposoby, które powodują nieodwracalne zniszczenia. Nie jest to zabieg trudny – po nałożeniu szamponu, odżywki i po spłukaniu ich wystarczy wylać rumianek na włosy lub zamoczyć je w naparze i na tym zakończyć. Niespłukany rumianek spotęguje efekt, ponieważ spowoduje to, że właściwości rozjaśniające będą mogły działać jeszcze przez długi czas.

Rumianek uleczy twoje oczy!

Poza tym stosuje się rumianek na oczy, szczególnie w sytuacjach silnego zmęczenia oraz podczas stanu zapalnego powiek czy gałki ocznej. Okład na oczy przynosi ulgę przy wszelkich dolegliwościach, takich jak pieczenie czy swędzenie. Na co dzień warto stosować rumianek, jeśli dokuczają nam obrzęki powiek.

Rumianek w ciąży

Rumianek pospolity swoje właściwości zawdzięcza flawonoidom, olejkom eterycznym, karetonoidom, solom mineralnym oraz cholinie. Nie zawiera szkodliwych dla organizmu substancji, dlatego można go bezpiecznie stosować niemalże w każdej sytuacji. Wiele kobiet z powodzeniem stosuje rumianek w ciąży. Łagodzi on mdłości, dlatego ułatwia przetrwanie początkowego okresu ciąży. Rumianek zmniejsza też bolesność kości oraz sutków, kiedy to zazwyczaj stosowany jest w formie kremów. Ciąży towarzyszą nierzadko bóle głowy, przy czym rumianek stanowi alternatywę dla leków przeciwbólowych, których w tym okresie należy unikać. Najczęściej podczas ciąży używa się naparu z rumianku zewnętrznie, na przykład jako środek łagodzący zmiany na twarzy.

Dlaczego warto sięgnąć po rumianek pospolity?

Rumianek pospolity na szereg zastosowań, dlatego jest naszym naturalnym skarbem, którego działanie sprawdza się od wieków. Nasze babcie i prababcie nie myliły się – jest to zioło dobre niemal na wszystko. Szerokie zastosowanie tej rośliny leczniczej jest również skutkiem wielu badań specjalistów i lekarzy. Dowiedziono wielokrotnie, że stosując rumianek wewnętrznie czy zewnętrznie możemy pozbyć się wielu dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rumianek – właściwości rumianku pospolitego, które musisz poznać!

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0