Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Starczowzroczność – leczenie soczewkami kontaktowymi

rogówka

Starczowzroczność to wada wzroku, której nie da się uniknąć, ale można ją korygować soczewkami kontaktowymi. Wada pojawia się w wyniku naturalnego osłabiania się mięśni oka i jego zdolności do akomodacji, przez co widzenie z bliska pogarsza się. Zastosowanie kontaktowych soczewek progresywnych pozwala wyostrzyć widzenie i nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Co to jest starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, pojawia się zazwyczaj u osób około 40-45 roku życia. Wada wzroku jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Z biegiem czasu osłabia się elastyczność mięśni soczewki wewnątrzgałkowej, która odpowiada za zdolność do akomodacji oka. Starczowzroczność powoduje, że traci się ostrość widzenia rzeczy z bliskiej odległości. Osoby z prezbiopią w charakterystyczny sposób odsuwają od siebie przedmioty, aby móc odczytać widniejący na nich napis. Soczewki Ultraflex to jedna z metod korekcji wady wzroku.

Starczowzroczność – korekcja soczewkami kontaktowymi

Starczowzroczności nie da się zapobiec, ale można korygować, kiedy już się pojawi. Metodą leczenia prezbiopii są soczewki progresywne, czyli multifokalne. Nowoczesne szkła kontaktowe zbudowane są z krzywizn o różnych mocach, dzięki temu zapewniają ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.  Noszenie soczewek kontaktowych gwarantuje komfortowe i płynne przenoszenie wzroku na przedmioty o różnych odległościach. Szkła progresywne łagodzą objawy starczowzroczności, takie jak: bóle głowy, zmęczenie oczu, trudności z odczytywaniem tekstu małym drukiem, a także tzw. syndrom krótkiej ręki, czyli odsuwanie od siebie rzeczy, aby móc przeczytać widniejący na nich napis.

Jednodniowe i miesięczne soczewki multifokalne

Soczewki progresywne dostępne są w wersji jednorazowej oraz miesięcznej. Szkła kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Soczewki nosi się przez cały dzień, a na noc zdejmuje, by rano założyć nową parę. Szkła kontaktowe miesięczne nosi się przez 30 dni. Wymagają one specjalnej pielęgnacji wielofunkcyjnym płynem do soczewek. Delikatny silikonowo-hydrożelowy materiał soczewek charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu oko oddycha i jest dobrze nawilżone. Szkła kontaktowe należy codziennie czyścić oraz przechowywać w specjalnym pojemniku. Nieodpowiednia pielęgnacja soczewek grozi zaczerwienieniem oka, a także infekcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Starczowzroczność – leczenie soczewkami kontaktowymi

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0