Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Karmienie piersią a wapń

karmienie piersią

W trakcie laktacji kobiety powinny szczególną wagę przykładać do swojej codziennej diety. Najbardziej problematycznym składnikiem jest wapń, którego karmiące mamy powinny spożywać około 1200 mg dziennie.

Dlatego warto rozsądnie układać dzienny jadłospis i w razie potrzeby posiłkować się suplementami.

Wapń w mleku matki

W okresie laktacji karmiące kobiety tracą dziennie około 250mg wapnia. W przypadku niedostatecznej podaży pierwiastka w diecie cierpi na tym zdrowie matki. Organizm nie znajdując dostatecznej ilości wapnia w pokarmie korzysta z zapasów. Cierpi na tym nie tylko układ kostny, ale także krwionośny i nerwowy. Najważniejsze są pierwsze tygodnie, po 4 miesiącu poziom wapnia w mleku matki stopniowo się obniża.

Produkty bogate w wapń

Mleko oraz produkty pochodne to najlepsze źródła wapnia, jednak coraz więcej osób cierpi na nietolerancję laktozy. Na szczęście także w produktach roślinnych jest mnóstwo tego pierwiastka. Są to przede wszystkim ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy, pestki i ziarna, a także strączki. Zamiast szklanki mleka można napić się zielonego koktajlu, z jarmużem, migdałami, makiem i niełuskanym sezamem. Dostarczy on organizmowi nie tylko wapnia, ale także mnóstwo witamin i mikroelementów. Mleko krowie w codziennej diecie można zastąpić napojem roślinnym, orzechowym, ryżowym czy owsianym. Większość produktów dostępnych na rynku wzbogaconych jest o wapń, witaminę D i B12.

Dlaczego ważna jest suplementacja?

W okresie laktacji warto urozmaiconą w wapń dietę wesprzeć także suplementacją. Wybierając sprawdzony preparat z wapniem, karmiąca mama ma pewność, że dostarcza odpowiednią ilość wapnia swojemu organizmowi. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty, część z nich wzbogaconych jest także w witaminę D. Ma ona pozytywny wpływ na stopień absorpcji wapnia, dlatego warto wybrać suplement z nią w składzie. Preparaty tego typu są bezpieczne dla matki i dziecka, dlatego można spożywać je bezpiecznie także w trakcie laktacji. Jednak uprzednio należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi konkretny produkt.

Czytaj więcej o suplementacji wapnia na stronie http://www.vitrumcalcium.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Karmienie piersią a wapń

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0