Nordic walking to dyscyplina nie wymagająca szczególnej kondycji ani predyspozycji. Nie musisz być młody, szczupły i wysportowany – trenować możesz niezależnie od wieku, płci i kondycji. Stosunkowo łatwo jest nauczyć się prawidłowej techniki, co oznacza, że nie musisz spędzać miesięcy na żmudnej nauce, żeby zacząć dostrzegać efekty. Z pewnością będzie to świetna forma wysiłku dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, a przy tym nie przepadają za żmudnymi treningami. Co więcej – nordic walking jest dyscypliną towarzyską, możesz więc potraktować go jako formę spędzania czasu, przy okazji której wykonujesz aktywność fizyczną. Wielbiciele nart mogą w nim odnaleźć znakomity sposób na przygotowanie się do sezonu.
Poza tym nordic walking ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest sportem niedrogim. Nie musisz wydawać fortuny na sprzęt i dojazdy do ośrodków sportowych – wystarczy zainwestować w parę kijów i znaleźć kawałek przestrzeni, na której można swobodnie się poruszać. Nie ma też właściwie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, przeciwnie – nordic walking jest zalecany jako rehabilitacja przy wielu chorobach. Dla bezpieczeństwa jednak, jeśli przechodziło się operację lub niedawno miało złamania czy zwichnięcia, warto zapytać o opinię swojego lekarza oraz na początku treningów zachować wysiłek na umiarkowanym poziomie.
Nordic walking polecany jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia – np. pracującym w biurze w pozycji siedzącej, oraz takim, które wcześniej nie uprawiały żadnego sportu. Znakomicie sprawdzi się u osób dążących do poprawy swojej sylwetki i pozbycia się nadwagi – regularne treningi prowadzą co redukcji tkanki tłuszczowej i gubienia zbędnych kilogramów. Wskazany jest również dla osób cierpiących na problemy ortopedyczne, jak np. bóle kolan czy kręgosłupa, bądź też chcących zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Często uprawiają go kontuzjowani sportowcy w czasie rekonwalescencji czy po dłuższej przerwie w treningach. Jest również bezpieczny dla osób starszych, mających problemy z utrzymaniem równowagi lub z chodzeniem (np. przez bóle stawów), a nawet dla pacjentów po przebytym zawale (oczywiście po uzyskaniu zgody lekarza).
Jak zacząć nordic walking?
Początkowo nordic walking był przedłużeniem treningu przeznaczonego dla biegaczy narciarskich, z czasem jednak ewoluował w osobną dyscyplinę sportową, która ma coraz więcej fanów. Rozpoczęcie treningów jest o tyle proste, że nie wymaga wyjątkowej kondycji ani specjalnych umiejętności – trenować może każdy, kto ma wystarczającą chęć do wyjścia z domu. Przyda Ci się również wygodne obuwie i ubranie sportowe, dostosowane do pory roku i pogody. Marsz z kijkami nie należy do najtrudniejszych dyscyplin sportu, jednak – wbrew pozorom – nie wystarczy zaopatrzyć się w dowolne kije, którymi raz na jakiś czas można się podeprzeć w trakcie spaceru. Kije spełniają szereg ważnych funkcji w nordic walking. Dzięki nim odciążasz kręgosłup, stawy i kolana, pomagają też zachować równowagę w trakcie ćwiczeń. Kijów zaprojektowanych z myślą o nordic walking nie zastąpisz kijkami narciarskimi czy trekkingowymi. Stosując niewłaściwy sprzęt nie osiągniesz efektów podczas treningu. Kije powinny być także dopasowane do Twojego wzrostu. Zanim wydasz pieniądze na niewłaściwe kije i spędzisz kilka godzin na nieskoordynowanym marszu, z którego niewiele będzie korzyści, przyjdź na trening z wykwalifikowanym instruktorem, który doradzi, jakie kije będą dla Ciebie odpowiednie. Wielu profesjonalnych trenerów prowadzi zajęcia, na które może przyjść każdy chętny. Takie grupy są coraz liczniejsze i nawet jeśli pochodzisz z niewielkiej miejscowości, z pewnością znajdziesz towarzystwo do trenowania w najbliższej okolicy. Nordic walking przez wielu uważany jest za sport bardzo towarzyski. Trenując w grupie łatwiej się zmobilizować do regularnych ćwiczeń i wystrzegać się nudy. Przyjdź na trening – daj sobie szansę na złapanie bakcyla.
Technika nordic walking
Technika nordic walking stanowi coś w rodzaju połączenia tradycyjnego marszu z jazdą na nartach biegowych, podczas której odpychasz się od podłoża. Podczas pierwszego treningu zacznij od naturalnego poruszania rękami, jak w trakcie zwyczajnego marszu. Kiedy już przyzwyczaisz się do kijów, spróbuj zacząć odpychanie, które zwiększa tempo marszu i efektywność ćwiczeń górnych partii ciała. Nie zapominaj, że nogi i ręce powinny pracować naprzemiennie.
Jeśli wcześniej nie trenowałeś, zacznij od krótkich dystansów, aby Twoje ciało zdążyło przyzwyczaić się do nowej formy ruchu. Pamiętaj koniecznie o swoim bezpieczeństwie – trening rozpoczynaj rozgrzewką, a kończ ćwiczeniami rozciągającymi i relaksującymi. Instruktor pokaże Ci odpowiednie zestawy ćwiczeń, łatwe do przyswojenia. Kijów używaj tylko zgodnie z ich przeznaczeniem. Po zakończeniu treningu zakryj groty stopkami asfaltowymi, aby nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli kije się połamią, nie próbuj ich używać ani naprawiać – prawdopodobnie nie będą się już do niczego nadawać. Zanim rozpoczniesz regularny trening, skonsultuj się ze swoim lekarzem aby dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań. W oparciu o opinię lekarską, instruktor może ułożyć dla Ciebie indywidualny program treningów. Kiedy już opanujesz prawidłową technikę, nordic walking zacznie sprawiać Ci dużo przyjemności.