Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dobór odpowiedniej piłki do ćwiczeń

piłka do ćwiczeń

Czym kierować się podczas wyboru średnicy piłki do ćwiczeń? Zazwyczaj kupujący kierują się sugestiami sprzedawcy lub tabelą rozmiarów, która jest dołączana do każdej piłki. Sugerowane średnice mogą się jednak od siebie różnić. Od czego to zależy? Jak w takim razie dobrać średnicę prawidłowo?

W poniższym artykule przedstawimy dwa podstawowe sposoby doboru piłki. W obu przypadkach prawidłowa średnica uzależniona jest od przeznaczenia piłki. Wskazania obu metod mogą się ze sobą pokrywać tylko pod warunkiem, że nasze ciało posiada idealne proporcje. To są jednak stosunkowo marginalne przypadki. Ciągle przecież słyszymy, że ktoś ma długie nogi, a ktoś inny krótkie ręce. Istotne jest uwzględnienie faktu uginania się piłki pod ciężarem ciała, co jest ważne szczególnie przy dobieraniu piłki do siedzenia. Przy wyborze rozmiaru należy wziąć to pod uwagę.

Piłka do siedzenia

Jeśli kupujemy piłkę z zamiarem siedzenia na niej, bądź też gros ćwiczeń będzie wykonywanych w pozycji siedzącej, dobieramy piłkę tak, aby podczas siedzenia kolana ugięte były pod kątem 90 stopni lub nieznacznie większym. Jeśli optymalny rozmiar piłki jest na pograniczu dwóch średnic – wybieramy większą. Aby ustalić właściwą średnicę piłki, zmierz sobie odcinek od pięty do kolana i dodaj 5-10 cm.

Piłka do ćwiczeń

Ćwiczenie z piłką wymaga zajmowania różnych pozycji. Jedną z nich jest leżenie na piłce na brzuchu. Taka pozycja ze względów bezpieczeństwa i komfortu wymaga, aby osoba korzystająca z piłki. Taka pozycja ze względów bezpieczeństwa i komfortu wymaga, aby osoba korzystająca z piłki miała możliwość podparcia się oburącz podłoża na wyprostowanych dłoniach. Nietrudno się domyślić, że w takim przypadku piłka do ćwiczeń powinna mieć średnicę odpowiadającą długości naszego ramienia.

Piłka rehabilitacyjna

Ostatni z omawianych produktów to piłka rehabilitacyjna. Tutaj głównym kryterium jest wygoda pracy fizjoterapeuty. Piłki do fizykoterapii, zwane też piłkami terapeutycznymi są charakterystyczne ze względu na ich duże rozmiary. Ich średnice zaczynają się od 85 cm. W przypadku ćwiczeń z dziećmi nie jest istotne by miały one kontakt z podłożem. Za utrzymanie równowagi odpowiada fizjoterapeuta. W przypadku stosowania dużych piłek do fizjoterapii ważne jest by były wykonane z bezpiecznego materiału Maxafe (zapobiega nagłemu rozerwaniu piłki w przypadku przebicia), ale swoje zalety ma też materiał Standard.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dobór odpowiedniej piłki do ćwiczeń

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0