Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pilates – niedoceniony trening

pilates

Kluby fitness oferują różnorodne zajęcia, umożliwiając swoim klientom wybranie właściwego dla nich treningu. Wiele osób koncentruje swoją uwagę tylko na ćwiczeniach intensywnych, wierząc, że są one jedyną skuteczną metodą na zgrabną sylwetkę. Niedoceniony, a jakże skuteczny pilates, wciąż pozostaje tajemniczą formą ćwiczeń. Co to jest pilates?

Na czym polega pilates?

Trening pilates polega na dokładnym, wolnym wykonywaniu ćwiczeń, podczas których osoba ćwicząca koncentruje się na oddechu. Zestawy ćwiczeń wzmacniają mięśnie głębokie brzucha, dna miednicy i kręgosłupa – czyli te, które stabilizują kręgosłup i obręcz biodrową. Trening jest tak zorganizowany, by na zmianę wzmacniać i rozciągać mięśnie, dzięki czemu nabierają one elastyczności, ładnie zarysowują mięśnie i wysmuklają ciało. Pilates stawia na jakość wykonywanych ćwiczeń, a nie na dużą ilość powtórzeń.

Dla kogo jest pilates?

Wyjątkowość pilatesu polega na tym, że może go uprawiać każdy. To forma treningu polecana przez ortopedów i fizjoterapeutów. Ćwiczenia są idealną formą aktywności fizycznej dla osób z bólami pleców, dla kobiet w ciąży (po konsultacji z lekarzem), dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomy sprawności fizycznej.

Ponadto, pilates jest polecany osobom na co dzień aktywnym fizycznie – sportowcom, tancerzom. Ćwiczenia te są doskonałym dopełnieniem innych treningów, ponieważ rozciągają mięśnie, zapobiegając powstawaniu kontuzji.

Dlaczego warto uprawiać pilates?

Korzyści płynących z uprawiania pilatesu jest bardzo wiele. Do najważniejszych należą:

– wzmocnienie mięśni głębokich brzucha i pleców
– wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni
– wysmuklenie sylwetki
– poprawa postawy ciała
– poprawa koordynacji ciała
– poprawa kondycji stawów
– zniwelowanie bólu pleców
– poprawa koncentracji
– utrzymanie sprawności fizycznej kobiet w ciąży i pomoc w powrocie do kondycji po porodzie
– umiejętność poprawnego oddychania
– poprawa samopoczucia

redukcja stresu

Czy pilates jest nudny?

Wiele osób uważa, że ćwiczenia pilates są nudne, ponieważ wykonuje się je wolno do spokojnej muzyki. Człowiek nie wychodzi z zajęć spocony, dlatego poddaje się wątpliwości skuteczność treningu. Trening pilates z pewnością nie jest nudny, wręcz przeciwnie. Wycisza, ale wymaga stałej koncentracji na ciele, mocno rozgrzewa, można poczuć pracę mięśni, a następnego dnia nawet zakwasy. Ćwiczenia pilates pozwalają na wzmocnienie nie tylko mięśni długich, ale i tych małych, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Żeby je uruchomić i poczuć, konieczne jest dokładne i wolne wykonywanie ćwiczeń. Jest to wyzwanie, które absolutnie nie ma nic wspólnego z nudą.


Magdalena Jaworska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pilates – niedoceniony trening

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0