Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Filozofia Slow Food

slow food

Zabiegani oraz zestresowani nie zawsze mamy czas na to, aby spokojnie usiąść oraz zjeść sycący i wartościowy posiłek. Jednak trend jedzenia w biegu, co przez długi czas charakterystyczne było dla osób pracujących w dużych miastach, powoli zanika i przekształca się w coś zgoła przeciwnego. Wszechobecny fast food, który stał się już synonimem śmieciowego jedzenia nie posiadającego wielu wartości odżywczych, ale za to mnóstwo pustych kalorii oraz tłuszczów, zamienia się w tak zwany Slow Food. Czym takie gotowanie różni się od tego, którym zajmujemy się na co dzień?

Warto przyjrzeć się tej filozofii jedzenia nieco bliżej, ponieważ jest to nie tyle specjalny zestaw zaleceń dotyczących przyrządzania potraw, ale przede wszystkim pewnego rodzaju styl życia. Ogólnie Slow Food to międzynarodowa organizacja założona w latach osiemdziesiątych XX wieku we Włoszech, której zadaniem jest wspieranie tradycyjnej, regionalnej kuchni całego świata oraz zdrowych i wolnych od szkodliwej chemii upraw, a także hodowli zwierząt lokalnych producentów, dzięki którym pełniej można odkrywać radość z jedzenia potraw o wiele bardziej smacznych i wartościowych. Nadrzędną wartością w filozofii Slow Food jest również celebrowanie jedzenia, które ma być przyjemnością, a nie czymś, co jest konieczne, ponieważ czujemy się w danej chwili głodni.

Zalety Slow Food

Wybierając starannie regionalne produkty oraz przyrządzając je zdrowo, na pewno będzie można o wiele bardziej cieszyć się samym aktem jedzenia, które będzie jeszcze bardziej pyszne! Slow Food stawia też na bioróżnorodność i ochronę mniej popularnych produktów spożywczych, które zagrożone są zniknięciem z rynków, ponieważ wypierane są one przez wiele międzynarodowych koncernów. Wybierając Slow Food, wybieramy więc zdrowe odżywanie oraz polepszamy jakość produktów spożywczych w swoim regionie, dając im szansę na rozwój.

Sama filozofia Slow Food staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Nie jest ona związana ze szczególnymi rodzajami menu czy też preferencjami co do kuchni, jednak opierać się ona powinna zawsze na produktach świeżych oraz regionalnych, które same w sobie są o wiele lepsze nie tylko pod względem smaku, ale też i wartości odżywczych od tych, które masowo produkują wielkie koncerny. Na pewno ze Slow Food będzie można na nowo odkryć pełną gamę smaków potraw, które pobija nasze serca, a gotowanie stanie się o wiele przyjemniejsze oraz będzie świetną okazją do poznawania nowych kulinarnych lądów, które dotychczas były przez nas nieodkryte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filozofia Slow Food

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0