Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy ryż jest zdrowy?

komosa ryżowa, quinoa, zdrowa żywność

Jeśli jesteśmy na diecie, bądź po prostu chcemy zadbać o swoje zdrowie na co dzień, stoimy przed wyborem produktów. Chcemy jeść potrawy najlepsze dla naszego organizmu. Niegdyś ziemniaki stanowiły nieodłączny dodatek do polskiego, tradycyjnego obiadu. Obecnie coraz częściej na talerzach gości ryż, bądź różnego rodzaju kasze. Warto zróżnicować dietę i przyrządzać posiłki, które dostarczą nam wszystkich źródeł witamin oraz wartości odżywczych. Ten artykuł przedstawi Ci kilka informacji na temat ryżu.

Jakie są wartości odżywcze ryżu?

Często zastanawiamy się, jakie produkty są korzystne dla naszego organizmu. Ryż stanowi dodatek do obiadu, bądź może być jego bazą. Jest to produkt zawierający dużą ilość węglowodanów, a zatem jest syty (za co odpowiada błonnik) i stanowi podstawę źródła energii dla ludzi. Co ciekawe, ryż zawiera także białko oraz małą ilość tłuszczu. Ma on w sobie magnez, cynk, fosfor, żelazo, selen, miedź, mangan, a także witaminy z grupy B (np. B1, B2, B5, B6 oraz kwas foliowy). Dlatego jest uznawany za zdrowy.

Jakie są rodzaje ryżu i który jest najzdrowszy?

Istnieje wiele rodzajów ryżu. Ze względu na ziarno wyróżniamy: długoziarnisty, średnioziarnisty oraz krótkoziarnisty (jego ziarna są o długości około 5 mm). Każdy z przedstawionych inaczej się gotuje. Ryż jaśminowy to popularna odmiana długoziarnistego, warto przyrządzać go w naczyniu do gotowania ryżu. Co ciekawe, produkty średnioziarniste zawierają wysoką zawartość skrobi.

Jeszcze częstszym sposobem podziału tego produktu jest jego kolor. Kaloryczny ryż biały jest popularny, aczkolwiek zdrowszy jest zdecydowanie brązowy – wpływa on korzystnie na metabolizm. Wprawdzie dłużej się go przyrządza, ale warto wybierać go kiedy jesteśmy na diecie i chcemy nieco stracić na wadze. Amatorom i zawodowym kucharzom polecamy zakup dobrego garnka do gotowania ryżu, bowiem to przydatne, proste w obsłudze i funkcjonalne urządzenie, które pomoże Ci w kuchni, zarówno na co dzień jak i przy organizacji posiłku dla większej ilości osób.

Jak odpowiednio ugotować ryż?

Wbrew pozorom nie jest to dla wszystkich oczywiste. Trzeba pamiętać, aby gotować go pod przykryciem i przestrzegać czasu podanego na opakowaniu, jaki rekomenduje producent. Istnieje zasada, aby przy tym procesie przestrzegać proporcji: jedna szklanka ryżu na dwie szklanki wody. Ważne jest też, aby posolić wodę. Natomiast, nie należy robić tego po ugotowaniu. Jeśli chcesz często go przyrządzać, warto zainwestować w maszynę do gotowania ryżu, która pomoże zrobić to odpowiednio.

Naczynie do gotowania ryżu – jakie wybrać?

Smaczne posiłki przyrządzisz przy pomocy pewnych urządzeń kuchennych, dlatego warto uprościć sobie życie i z nich korzystać. Takim sprzętem jest na przykład ryżowar. Korzystając z niego nie musisz się obawiać, że gotowana na kuchence woda wykipi i zaleje kuchnię. Istotne jest także to, że ryż nie przykleja się do urządzenia, jak w przypadku tradycyjnego gotowania ryżu w garnku. Ryżowar to niewielki koszt, ale ludzie, którzy już go posiadają, często nie wyobrażają sobie już bez niego przygotowywania posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy ryż jest zdrowy?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0