Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Acidum folicum – dlaczego jest ważny podczas ciąży?

kobieta w ciąży

Acidum folicum, popularnie zwany kwasem foliowym, jest suplementem, który szczególną rolę odgrywa podczas ciąży. Preparat ten jest ważny na każdym etapie rozwoju płodu, dlatego nie można zaniechać jego przyjmowania. Jak dawkować acidum folicum i czym skutkuje niedobór tego składnika?

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to jeden ze składników potrzeby do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest on jednak produkowany przez ludzki organizm, dlatego należy go dostarczać w odpowiednich ilościach. Naturalnie występuje on w zielonych warzywach oraz w roślinach strączkowych.

Odpowiednio zbilansowana dieta niestety nie jest wystarczająca. Wraz z przetwarzaniem pokarmu duża ilość kwasu foliowego ulega zniszczeniu i do krwiobiegu nie dostaje się prawidłowa dawka. W związku z tym, należy dodatkowo zażywać odpowiednie preparaty, dzięki którym stężenie kwasu foliowego w organizmie będzie na właściwym poziomie.

Zwłaszcza podczas okresu ciąży odpowiednie stężenie acidum folicum jest szczególnie ważne. Spełnia on rolę regulatora wzrostu komórek i ich prawidłowej pracy, a także ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, zarówno matki, jak i rosnącego w niej maleństwa. Ponadto kwas foliowy może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej.

Czym skutkuje niedobór kwasu foliowego?

Niedobór kwasu foliowego ma bardzo zły wpływ na rozwój płodu. Naukowo potwierdzono, że kobiety, które nie przyjmowały tego preparatu podczas ciąży, urodziły dzieci obarczone wadami związanymi z ośrodkowym układem nerwowym. Już podczas ciąży lekarz może stwierdzić niedorozwój łożyska, co niesie bezpośrednio za sobą szereg negatywnych następstw zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.

Podstawowym problemem jest wrodzona wada cewy nerwowej. Jest to mała rurka, która wraz z rozwojem płodu przekształca się w kręgosłup dziecka. Jeżeli podczas procesu przekształcania dojdzie do problemów – mamy do czynienia z wrodzonymi wadami kręgosłupa. Najdotkliwsze wady, jakie mogą wystąpić z tego powodu, to rozszczep kręgosłupa lub przepuklina mózgowa.

Dawkowanie kwasu foliowego

Przyjmowanie odpowiedniej dawki kwasu foliowego zalecamy rozpocząć już przed planowanym zajściem w ciążę. Na rynku dostępne są preparaty syntetyczne, ponieważ tylko dzięki nim możliwe jest uzupełnienie odpowiedniej dawki suplementu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wady cewy nerwowej, każdego dnia należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego. Suplementację powinniśmy rozpocząć już na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Aby mieć całkowitą pewność, że ewentualna ciąża przebiegnie prawidłowo, wszystkie kobiety planujące rodzicielstwo powinny przyjmować zalecaną dawkę preparatu każdego dnia. Zapewni to adekwatne stężenie kwasu foliowego w organizmie przyszłej matki.

Suplementację kwasem foliowym należy bezwzględnie prowadzić przez cały okres ciąży. Do dyspozycji mamy preparaty takie jak Folik mama. W tym przypadku dawkowany lek mamy ściśle dobrany do bieżących potrzeb organizmu, dlatego nie musimy obawiać się o ewentualny niedobór acidum folicum.

Kwas foliowy jest związkiem, bez którego organizm małego dziecka jest podatny na powstanie wad układu nerwowego. Pojawiają się problemy, których późniejsza eliminacja może być wyjątkowo trudna. U kobiet w ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie dawkowanie, ponieważ niedobór kwasu foliowego ma wpływ na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Acidum folicum – dlaczego jest ważny podczas ciąży?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0