Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowe odżywianie w walce z chorobami metabolicznymi

choroby metaboliczne

Metabolizm to inaczej przemiana materii, w wyniku której poszczególne składniki przyjmowane wraz z pożywieniem są trawione w układzie pokarmowym człowieka i przyswajane. To, co zbędne powinno zostać wydalone na zewnątrz. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Wiele osób cierpi na schorzenia związane z metabolizmem i mówimy wówczas o chorobach metabolicznych.

Pojęcie chorób metabolicznych

Termin choroby metaboliczne jest wykorzystywany na gruncie medycyny od wielu lat i obejmuje on grupę chorób, które mają jedną cechę wspólną, mianowicie zaburzenie metabolizmu określonych składników odżywczych. Mogą być to takie elementy jak białka, węglowodany czy tłuszcze. Zaburzenia prowadzą u pacjentów do nadmiaru lub niedoboru określonych związków chemicznych w organizmie, dlatego wpływają ujemnie na kondycję zdrowotną danego człowieka.

Istnieje wiele przyczyn występowania chorób metabolicznych. Często są one banalne – nieprawidłowa dieta, która powoduje, że w organizmie jest na przykład zbyt wiele tłuszczu.  Nie zawsze jednak to od nas zależy, czy chorujemy na takie schorzenia. Powodem ich występowania mogą być zaburzenia genetyczne. Wśród chorób metabolicznych wymienia się cukrzycę, osteoporozę, dnę moczanową, fenyloketonurię, hiperlipidemię czy porfirię.

Podjęcie leczenia

Leczenie chorób metabolicznych jest długotrwałe i wymaga od pacjenta restrykcyjnego przestrzegania zaleceń nie tylko lekarza, ale i dietetyka. Osoby, które cierpią na takie schorzenia, powinny wybrać się do poradni leczenia chorób metabolicznych. Istnieje taka przychodnia m.in. w Olsztynie – Centrum Polkard.

Tego rodzaju poradnie zajmują się komponowaniem odpowiedniego trybu żywienia osób, które cierpią na choroby metaboliczne. Przeprowadzają konsultacje z lekarzami oraz oferują swoim pacjentom kompleksowe porady dietetyczne, podczas których sprawdzany jest skład ciała i dobowe zapotrzebowanie energetyczne na kalorie. Dietetyk z Olsztyna z Centrum Polkard przeanalizuje dotychczasowy sposób odżywiania swojego pacjenta i udzieli indywidualnych wskazówek żywieniowych. Ułoży specjalnie dopasowaną dietę i nauczy każdą osobę tego, jak właściwie komponować smaczne posiłki, z dostępnych produktów. Takie informacje pozwolą na wsparcie farmakologicznego leczenia chorób metabolicznych.

Ważne jest w przypadku chorób metabolicznych, zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, co pozwala na kompleksowe leczenie. Dieta jest przy tym bardzo istotna, ponieważ pozwala na wykluczenie z jadłospisu wszystkich elementów, które wzmagają objawy schorzenia. Dietetyk powinien zawsze rozpisać dietę indywidualnie dla pacjenta, aby uwzględnić jego styl życia, preferencje kulinarne oraz właściwą ilość składników odżywczych i jego aktualny stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowe odżywianie w walce z chorobami metabolicznymi

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0