
W czasie ciąży może pojawić się wiele dolegliwości związanych zarówno ze zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy, jak i z uciskiem powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne. Jedną z nich jest nietrzymanie i popuszczanie moczu w ciąży. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i jak sobie radzić, by zredukować nasilenie tej przypadłości i zapobiegać jej przykrym konsekwencjom.
Popuszczanie moczu w ciąży – czym jest spowodowane?
Popuszczanie moczu w ciąży ma dwie najczęstsze przyczyny. Po pierwsze, w czasie ciąży zmienia się stężenie niektórych hormonów. Mają one za zadanie przygotowanie ciała kobiety na przyjęcie zarodka i zapewnienie mu optymalnych warunków do rozwoju oraz przygotowanie do porodu. W tym celu osłabiane jest napięcie i siła mięśni, które mogłyby utrudniać poród siłami natury, w tym mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Pojawia się wówczas często wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przyszła mama może poczuć się zakłopotana, gdy podczas śmiechu, kaszlu czy kichania mimowolnie popuszcza mocz, ale jest to naturalna konsekwencja działania hormonów ciążowych. Popuszczanie moczu w ciąży może też być spowodowane uciskiem rosnącego dziecka i powiększającej się macicy na organy wewnętrzne, w tym pęcherz moczowy. Kiedy dziecko rusza się i kopie, może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu, gdy pęcherz zostanie zbyt mocno uciśnięty.
W ciąży kobiety przybierają też zazwyczaj na wadze, a dodatkowe kilogramy to obciążenie dla mięśni dna miednicy, które i tak są osłabione przez działanie hormonów. Ciąża to także czas zwiększonego ryzyka pojawienia się stanów zapalnych okolic intymnych i dróg moczowych, co skutkować może naglącym nietrzymaniem moczu.
Popuszczanie moczu w ciąży – jak sobie radzić
Na ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla przyjdzie czas po porodzie – podczas ciąży nie zaleca się ich wykonywania. Jak zatem radzić sobie przy nietrzymaniu moczu? Przede wszystkim zaleca się pilnowanie, by nie przybrać zanadto na wadze. Kilka kilogramów więcej to naturalna sprawa, ale nie kilkanaście czy kilkadziesiąt. Warto też ograniczyć spożywanie moczopędnych napojów (np. soków owocowych i niektórych herbatek ziołowych) oraz ostro przyprawionych potraw, które zwiększają produkcję moczu. Zaleca się natomiast picie wody mineralnej, która oczyszcza organizm i wypłukuje z pęcherza szkodliwe bakterie. W ten sposób minimalizuje się ryzyko stanów zapalnych. By im zapobiec w czasie ciąży, należy też szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.
Środki higieniczne na nietrzymanie moczu – dlaczego warto je stosować?
Artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu takie jak wkładki, podpaski i majtki chłonne TENA to dobre rozwiązanie podczas ciąży. Produkty te utrzymują wilgoć z dala od skóry, co gwarantuje higienę i zapobiega podrażnieniom oraz stanom zapalnym. Środki higieniczne na nietrzymanie moczu TENA mają też system Odour Fresh, który zapobiega powstawaniu przykrego zapachu, co zwiększy komfort psychiczny przyszłej mamy.