Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Skręciłem kostkę – co mam robić?

kostka

Skręcenie kostki, a właściwie stawu skokowego, to częsty uraz. Polega na wykonaniu ruchu, który normalnie w danym stawie nie jest wykonywany, gdyż wykracza poza jego zakres. Dochodzi wówczas do naruszenia struktury i uszkodzenia tkanek miękkich budujących staw. Skutkuje to bólem, opuchlizną, powstaniem podbiegnięć krwawych (siniaków) i ograniczeniem ruchomości w stawie.

Co mogę zrobić, gdy doznam skręcenia stawu skokowego?

  1. Przyjąć lek z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) np. tabletkę z deksketoprofenem. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi dolegliwości związane z urazem.
  2. Położyć się i ułożyć nogę nieco powyżej poziomu reszty ciała. Taka pozycja ułatwia odpływ krwi żylnej z chorej kończyny oraz zapobiega powstawaniu obrzęku.
  3. Zastosować zimny okład. Można wykorzystać specjalne kompresy żelowe dostępne w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym (tzw. żelki). Można też przygotować okład samemu. Niezbędny będzie lód lub coś innego, akurat znajdującego się w zamrażalniku oraz gruby ręcznik. Nie należy kłaść lodu bezpośrednio na skórę, gdyż grozi to odmrożeniem. Zimna temperatura łagodzi ból i zapobiega obrzękom.
  4. Odpoczywać. Aby tkanki mogły szybko się zregenerować konieczny jest odpoczynek. Nie należy obciążać stawu i wykonywać żadnych zbędnych aktywności, przynajmniej przez kilka dni.

Jak unikać kontuzji stawu skokowego?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych konieczna jest rozgrzewka. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona na celu rozgrzanie mięśni, zwiększenie przepływu krwi przez aktywne obszary ciała, przygotowanie tkanek miękkich budujących stawy do wysiłku, tak aby stały się bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Niezwykle ważne jest to, aby zawsze wybierać obuwie odpowiednie do uprawianej dyscypliny, warunków atmosferycznych i anatomii swojego ciała. Doskonale dobrane buty są kluczowe nie tylko dla alpinistów czy tancerzy, ale nawet dla osób uprawiających nordic walking czy uczęszczających na zajęcia fitness. Bardzo ważny jest umiar, także w sporcie. Należy unikać zbyt forsownych ćwiczeń, przeciążających stawy. Ostrożne powinny być osoby walczące z nadwagą i otyłością. Ich stawy skokowe są dodatkowo obciążone nadprogramowymi kilogramami. Intensywne ćwiczenia angażujące stawy skokowe mogą stać się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Czy należy udać się do lekarza?

Nie każdy uraz stawu skokowego musi być konsultowany przez lekarza. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze skręceniem, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Lekarz zbiera wywiad, pyta o okoliczności urazu, o nasilenie dolegliwości bólowych i inne szczegóły związane z kontuzją. Następnie przeprowadza badanie, ustala czy w stawie występuje niestabilność i czy nie doszło do przemieszczeń struktur stawowych. W diagnostyce skręcenia stawu skokowego istotne jest także wykonanie zdjęcia RTG. Wszystkie opisane czynności mają na celu wybranie odpowiedniej metody leczenia. Czasami wystarczy odpoczynek, zimne okłady i leki przeciwbólowe, czasami konieczny jest opatrunek gipsowy. Zdarza się również tak, że skręcenie stawu skokowego musi być leczone operacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skręciłem kostkę – co mam robić?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0