Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Gdzie wykonać testy na nietolerancję pokarmową?

laboratorium

Nietolerancja pokarmowa jest nieimmunologiczną niepożądaną reakcją organizmu na dany pokarm. Nie oznacza to jednak, że jest ona związana – tak, jak w przypadku alergii pokarmowej – z pojawianiem się przeciwciał w celu zwalczania alergenu. Nietolerancje pokarmowe mogą być bardzo dokuczliwe i trudne do zdiagnozowania. Reakcja organizmu może pojawić się kilka godzin po spożyciu pokarmu i utrzymywać się kilka godzin lub nawet dni. Aby ograniczyć dyskomfort związany z nietolerancjami pokarmowymi i poprawić jakość swojego życia, należy jak najszybciej je zdiagnozować, gdy mamy podejrzenie ich pojawienia się. Jak to zrobić? I gdzie wykonać testy? Sprawdźmy.

Testy na nietolerancję pokarmową – gdzie je wykonywać?

Nawet w aptekach znajdziemy gotowe zestawy do wykonywania samodzielnie w domu testów na nietolerancje pokarmowe. Możliwości wykonania testów i zdiagnozowania wyników mamy tak naprawdę kilka. Oczywiście najlepiej jest oddać się w tym celu w ręce specjalistów, którzy posiadają nie tylko odpowiednią wiedzą w zakresie alergologii, ale również dysponują odpowiednimi narzędziami umożliwiającymi im prawidłową diagnozę.

Apteczne testy na nietolerancję pokarmową – czy są skuteczne?

Wielu pacjentów zaniechuje wykonywania badań w specjalistycznych placówkach, twierdząc, że odpowiednie testy może wykonać samodzielnie w swoim domu. I o ile oczywiście zestawy do wykonywania testów na nietolerancję pokarmową są dostępne niemal w każdej aptece, to wiarygodność ich wyników jest mała. Dlaczego? Po pierwsze, większość pacjentów nie ma wystarczająco dużo doświadczenia w pracy laboratoryjnej, aby przeprowadzić testy w sposób prawidłowy. Po drugie, brakuje im niezbędnego do ich przeprowadzenia zaplecza i sprzętu. A po trzecie, trudności może sprawić również sam sprzęt, co do którego niezawodności działania można mieć wątpliwości. Oprócz tych zmiennych dochodzi jeszcze jedna. Chodzi tutaj mianowicie o interpretację wyników testów. Nawet gdybyśmy uzyskali prawidłowe wyniki, to samodzielne dobranie diety może okazać się sporym wyzwaniem. Czy warto przeprowadzać testy na nietolerancję pokarmową w domu? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być oczywista. Jeśli chcemy uzyskać miarodajne wyniki, lepiej skierujmy się na testy do specjalistycznych instytucji.

Na testy do laboratorium – co warto wiedzieć?

Na testy na nietolerancję pokarmową możemy wybrać się samodzielnie lub też ze skierowaniem od lekarza. Zalecamy, aby przed udaniem się do specjalistycznego gabinetu, zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem. Dzięki czemu będziemy mogli wykluczyć inne możliwości dla wystąpienia reakcji alergicznych. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu stwierdzi, czy wymagane są dalsze badania, czy też wystarczy wprowadzić dietę eliminacyjną. Jeśli uzna on, że do zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej niezbędne jest więcej informacji, najprawdopodobniej przekieruję nas na wykonanie jednego z dwóch testów na alergię.

Testy skórne

Jeśli myślimy o testach na nietolerancję pokarmową, to najczęściej właśnie one przychodzą nam na myśl. Za pomocą testów skórnych będziemy mogli wykryć alergie wczesne. Polegają one na naniesieniu alergenu na skórę i nakłucie jej. Skórę obserwuje się i sprawdza, czy wystąpiła jakakolwiek reakcja. Nietolerancja jest określona na podstawie rodzaju i wielkości odczynu skórnego. Testów skórnych nie przeprowadza się u dzieci młodszych niż 3 lata. Za ich pomocą nie ma możliwości wykrycia alergii późnych.

Testy z krwi

Testy z krwi można wykonywać już u dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Są one jedyną metodą dla wykrycia alergii późnych. Testy z krwi wykonywane są w specjalistycznych laboratoriach takich jak np. instytut-mikroekologii.pl. Dzięki tym badaniom będziemy mogli dokładnie określić, jakie produkty powinny zostać wyeliminowane z naszej diety.

Po uzyskaniu wyników badań – w celu ich interpretacji – powinniśmy wybrać się do lekarza i dietetyka. To ci dwaj specjaliści pomogą nam określić dietę, a także wskażą, jak możemy zastępować dotychczas spożywane produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Gdzie wykonać testy na nietolerancję pokarmową?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0