Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wykonanie testów owulacyjnych zwiększa szansę na poczęcie dziecka

test ciążowy

Niestety coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności i co za tym idzie poczęcia dziecka. Niekiedy problemem są sprawy zdrowotne. W wielu przypadkach natomiast jest to wynikiem nieznajomości procesów zachodzących w cyklu miesięcznym i współżycie w czasie dni, które uznawane są za niepłodne.

Owulacja – kulminacyjny punkt cyklu i szansa na ciąże!

U zdrowej kobiety występują cykle miesięczne, czyli okresy przemian w organizmie, w których powstają warunki umożliwiające poczęcie i wczesny rozwój dziecka. Dni płodne, zwane owulacją to czas uwolnienia komórki jajowej i co za tym idzie najlepszy moment na zajście w ciążę.

Jak wynika z badań tylko 19% młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, jak długo trwają dni płodne. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni – na podstawie raportu i kampanii społecznej Płodna Polka, 2015.

W rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi tylko w czasie owulacji, dlatego tak ważne jest ustalenie dni płodnych oraz świadomość,że kluczową rolę w szacowaniu czasu możliwego zapłodnienia odgrywa również długość życia plemników, które mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet kilka dni.

Testy owulacyjne – wykonaj je aby mieć pewność kiedy masz dni płodne!

Organizm zdrowej kobiety każdego miesiąca przygotowuje się do poczęcia i stwarza warunki do tego by nowo powstałe życie mogło się rozwijać. Moment pęknięcia pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej z jajnika nazywamy jajeczkowaniem czyli owulacją. Jest to czas, podczas którego może dojść do zapłodnienia.

Zanim rozpocznie się owulacja nasz organizm daje nam szereg sygnałów – jednym z nich jest zmiana konsystencji i wyglądu śluzu szyjki macicy.

Wzrost stężenia hormonu luteinizującego (LH) – to on zwiastuje rychłe nadejście owulacji!

Żeński cykl płciowy podlega dynamicznym zmianom koordynowanym przez hormony. Wszelkie zmiany ukierunkowane są na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i prawidłowe rozwinięcie płodu. W tym celu dochodzi do zmian zarówno w jajnikach, jak i samej macicy.

Stężenie LH w surowicy krwi (oraz w moczu) zmienia się w czasie trwania cyklu miesięcznego. Pod wpływem hormonu LH uruchomione są mechanizmy doprowadzające do pęknięcia pęcherzyka, z którego wydostaje się dojrzała komórka jajowa.

Wzrastające stężenie hormonu luteinizującego (LH)  tzw ‘pik’ LH wywołuje owulację w ciągu 24 do 40 godzin. Okres ten jest uważany za najbardziej korzystny dla poczęcia dziecka.

Po wystąpieniu 'piku’ LH następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej, które zachodzą w jajniku. Zaraz po tym, komórka jest wyłapywana przez jajowód, gdzie dojrzewa i przekształca się w dojrzałą komórkę jajową. Po około jednym dniu przebywania w jajowodzie, jajeczko, jeśli nie zostało zapłodnione, obumiera.

Testy owulacyjne – czy naprawdę są wiarygodne ?

Tak. Profesjonalne testy do wyznaczania dni płodnych oparte są o wysokoczułe metody immunologiczne, które służą do wykrycia podwyższonego stężenia hormonu luteinizującego (LH).

W przypadku najlepszych testów owulacyjnych mówimy o bardzo wysokiej wiarygodności  – raporty oceny oparte o badania kliniczne, pokazują ogólną zgodność w wysokości 100% w odniesieniu do metody referencyjnej!

Za pomocą testu w prosty, nieinwazyjny sposób można z największym prawdopodobieństwem oznaczyć przewidywany dzień owulacji. Ocena stężenia hormonu LH w moczu za pomocą testu zajmuje kilka minut. W ten sposób wyznacza się optymalny z punktu widzenia poczęcia – czas współżycia.

Daje to maksymalną szansę zapłodnienia parom, które są już zdecydowane na posiadanie potomstwa oraz kobietom, bezskutecznie próbującym zajść w ciąże.

Moment wykonania testu owulacyjnego jest zależny od długości cyklu. Czas trwania cyklu miesiączkowego odpowiada liczbie dni pomiędzy pierwszym dniem miesiączki, a ostatnim dniem przed kolejną miesiączką.

Badanie może być przeprowadzone w dowolnym momencie w ciągu dnia. Wykonanie testu z moczu zebranego w godzinach popołudniowych pozwala na uzyskanie bardziej dokładnych wyników testu. Nie zaleca się wykonywania testów owulacyjnych z pierwszego porannego moczu.

W razie potrzeby wykonuj testy codziennie o tej samej porze, aż do momentu wykrycia ‘piku LH’.

Jednym z najważniejszych aspektów świadomego planowania zajścia w ciążę jest wiedza na temat stanu swojej gospodarki hormonalnej. Nowoczesna medycyna i technologia testów diagnostycznych daje kobietom możliwość sprawdzenia swojej płodności. W tym celu mogą skorzystać z renomowanych testów owulacyjnych marki dostępnych w renomowanych aptekach i sklepach internetowych.

1 komentarz
  1. Emma pisze:

    To prawda, testy owulacyjne pomogły mi zaplanować ciąże. Wcześniej kilka miesięcy nieowocnych starań bo wydawało mi się ze 'znam swój organizm’ i wiem kiedy mam dni płodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonanie testów owulacyjnych zwiększa szansę na poczęcie dziecka

Artykuł przeczytasz w: 3 min
1