Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wrzody żołądka – objawy i skutki zaniedbania

wrzody

Wrzody żołądka mogą występować u osób w każdym wieku, zaś ich objawy zależą zarówno od lokalizacji, jak i wieku osoby chorej. Bez względu na stadium choroby i stopień dolegliwości, warto jednak skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Wrzody żołądka – co sugeruje chorobę wrzodową?

Praktyka lekarska pokazuje, że choroba wrzodowa jest najboleśniej odczuwana przez osoby młode. Starsi również mogą uskarżać się na typowe dolegliwości, niemniej ich intensywność nie jest tak duża jak w przypadku młodszych pacjentów.

Najczęstszą dolegliwością są bóle występujące na środku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Odczucia bólowe mają charakter indywidualny – niektórzy chorzy opisują ból jako piekący, inni mają wrażenie, że odczuwają głód.

Dolegliwościom towarzyszą także inne symptomy m.in. mdłości, gazy, a niekiedy wymioty. Przed postawieniem diagnozy lekarz musi dokładnie zbadać pacjenta i przeprowadzić właściwe badania, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić istnienie wrzodów.

Objawy nasilające się po jedzeniu

Wrzody żołądka „odzywają się” tuż po jedzeniu. Chory, po spożyciu ciężkostrawnej potrawy, może odczuwać pieczenie w przełyku bądź uskarżać się na bóle żołądka. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj do godziny od zjedzenia posiłku. Aby zminimalizować ból, warto wykluczyć z diety wszelkie potrawy słone, ostro przyprawione oraz kwaśne. Stawiając na lekkostrawne pokarmy, redukujemy ryzyko wystąpienia mdłości, wymiotów i nudności do minimum.

W przypadku okresowych bólów, warto sięgnąć po bezpieczny środek przeciwbólowy, który nie daje żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, tabletki na ból mają działanie objawowe – nie wyleczą wrzodów.

Przyczyną bólu mogą być zarówno głębokie wrzody żołądka, jak i niewielkie nadżerki. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnego podejścia i leczenia dostosowanego do poziomu schorzenia. Pamiętajmy, że nawet niewielkie i z pozoru niegroźne nadżerki mogą przekształcić się we wrzody. Z kolei od wrzodów już tylko krok do zmian nowotworowych. Zaniechanie leczenia może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości.

Wrzody żołądka – zmiany sezonowe

Wrzody żołądka – objawy rozwijają się w przejściowych porach roku, czyli wiosną i jesienią – właśnie w tych okresach choroby wrzodowej są najintensywniejsze. Lekarze upatrują przyczyny tej sezonowości w okresach wzmożonej aktywności helicobacter pylori. Ponoć bakteria jest wówczas szczególnie aktywna i intensywnie się rozmnaża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wrzody żołądka – objawy i skutki zaniedbania

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0