Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Tabletki na wypadanie włosów?

włosy

Wypadanie włosów jest problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Chociaż w skrajnych przypadkach koniecznością jest poddanie się przeszczepowi, w większości skuteczne jest dotarcie do źródła problemu. Pomagają w tym tabletki na wypadanie włosów.

Utrata włosów wpisana jest w fizjologię człowieka. Stanowi naturalny proces spowodowany cyklicznym wypadaniem starych kosmyków i pojawianiem się w ich miejsce nowych. Zachowanie odpowiednich proporcji między ilością włosów w fazie anagenowej a ilością włosów w fazie telogenowej powoduje, że  utrata kosmyków przebiega niemal niezauważalnie dla osób trzecich. Jeżeli jednak z jakichś powodów dojdzie do zaburzenia tej równowagi, włosy wypadają w nadmiarze i mogą pojawić się coraz wyraźniejsze przerzedzenia.

Jak wybrać tabletki na wypadanie włosów?

Czynników determinujących wybór tabletek na wypadanie włosów jest wiele.

  • Skład

Istotną rolę odgrywa przede wszystkim skład, który musi być dostosowany do źródła problemu. Kuracja będzie skuteczna wyłącznie wtedy, gdy aktywne składniki będą celowały w przyczyny wypadania włosów, a nie działały objawowo.

Jeżeli utrata kosmyków spowodowana jest niedoborem witamin i minerałów, wówczas preparat na wypadanie włosów muszą zawierać odpowiednią porcję składników odżywczych. Ważna jest obecność m.in. biotyny, kwasu pantotenowego, cynku, żelaza, kwasu foliowego, krzemu (najlepszym jego źródłem są pędy bambusa), niacyna, jod.

Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest osłabieniem kosmyków, najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające substancje o właściwościach odbudowujących. Istotną rolę odgrywają również aminokwasy siarczkowe, tj. L-metionina i L-cysteina.

W przypadku łysienia spowodowanego nadmierną aktywnością androgenów, tabletki na wypadanie włosów powinny bazować na substancjach należących do grupy inhibitorów DHT (dihydrotestosteronu). Dzięki nim możliwe jest zatrzymanie negatywnego wpływu hormonu na mieszki włosowe, zapobiegając ich całkowitej miniaturyzacji.

  • Tabletki dostosowane do problemu

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny wypadania włosów, dlatego nie wszystkie tabletki będą charakteryzowały się jednakową skutecznością. Przy wyborze konkretnego preparatu należy zwrócić uwagę na to, komu środek jest dedykowany. Innych tabletek potrzebują osoby zmagające się z łysieniem androgenowym, a innych – osoby, u których nadmierna utrata włosów spowodowana jest niedoborami żywieniowymi czy uszkodzeniem kosmyków.

Regularna suplementacja ma znaczenie

Decydując się na konkretne tabletki, należy mieć świadomość konieczności regularnej suplementacji. Doraźne przyjmowanie preparatu nie będzie efektywne, ponieważ tutaj duże znaczenie ma zachowanie ciągłości. Zwykle pierwsze widoczne rezultaty pojawiają się po 2 miesiącach systematycznego łykania tabletek – zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tabletki na wypadanie włosów?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0