Czy suplementacja żywności to coś więcej niż placebo? Zdaniem autora badań nad ich skutecznością – nie. Badania zaprezentowane przez dr Thomasa Ellrotta i opisywane przez popularny serwis internetowy pokazują, że suplementy diety działają przede wszystkim na psychikę osób je zażywających.
Takie wnioski uczony wyciągnął z analizy prowadzonego przez siebie i swoich współpracowników eksperymentu. Naukowcy przez osiem tygodni podawali różne rodzaje specyfików odchudzających osobom w średnim wieku z otyłością lub nadwagą.
Uczestnicy badania podzieleni byli na dziesięć grup. Ci znajdujący się w dziewięciu grupach zażywali rzeczywiste suplementy diety na odchudzanie według zaleceń producentów. Ci z grupy dziesiątej dostawali placebo. Dwa miesiące eksperymentu przyniosły zaskakujący rezultat. Osoby zażywające siedem z dziewięciu preparatów zrzuciły od 1 do 2 kg. Stosujący placebo schudli przeciętnie o 1,2 kg. Jak ocenili naukowcy, żaden z suplementów – niezależnie od mechanizmu działania – nie spowodował więc znacznej utraty wagi w porównaniu z substancją nieaktywną.
Zdaniem Ellrotta, wynika z tego, że jeśli pacjent ma wskazanie do odchudzenia się powinien wybrać raczej leki o sprawdzonych efektach działania – przepisywane na receptę lub dostępne w wolnej sprzedaży.
Badania dr Ellrotta to wynik jego obserwacji rynku suplementów diety dla mężczyzn. Jego zdaniem w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością takich preparatów sprzedawanych są dziesiątki. Przypomina też, że naukowcy dysponują tzw. magnesami tłuszczu. Ich zadaniem jest przyciąganie i wiązanie tłuszczy. Jednak mimo ogromnego rozwoju rynku tego rodzaju produktów do tej pory nie wprowadzono żadnego systemu weryfikacji skuteczności takich produktów.
Suplementy diety, które testował zespół Ellrotta zawierały min. L-karnitynę (reklamowaną jako spalacz tłuszczu), poliglukozaminę (która ma wiązać tłuszcze) proszek z kapusty, z nasion guarany (które ze względu na wysoką zawartość kofeiny pobudzają metabolizm), wyciąg z dziwidła (zawierający specjalny błonnik – glukomannan – pęczniejący w żołądku i sprzyjający uczuciu sytości), alginian sodu (o działaniu podobnym do glukomannanu) oraz tabletki z błonnikiem i wybrane ekstrakty roślinne. Wyniki badań zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością, który odbywa się w Sztokholmie.
Tego rodzaju badania potwierdzają potoczne opinie, wedle których niezależnie od tego jakie suplementy diety będą przez odchudzającego się używane, ostatecznie i tak decyduje jego zaangażowanie w proces. Jeśli będzie trzymał się diety i regularnie uprawiał ćwiczenia fizyczne ma szansę zrzucić wagę. Jednak jeśli jego wola będzie za słaba lub będzie sobie folgował w niektórych obszarach odchudzania – nie osiągnie żadnego pozytywnego efektu.
Mimo to nie należy całkowici rezygnować z suplementów diety. Siła placebo polega bowiem na tym, że wywierając wpływ na naszą psychikę pomaga nam osiągnąć to, czego w innym przypadku byśmy nie osiągnęli. Jeśli więc preparaty nie szkodzą na zdrowie – można śmiało po nie sięgać.