Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak sobie radzić z łuszczycą i AZS?

azs

Dwie niestety nieuleczalne i zupełnie nieprzewidywalne choroby – łuszczyca i atopowe zapalenie skóry – mogą się ujawnić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Łuszczyca częściej atakuje dorosłych, AZS dotyka nawet kilkutygodniowe dzieci, choć i w jednym i w drugim przypadku tak naprawdę nie ma reguły.

Obydwa przewlekłe i niezwykle nieprzyjemne schorzenia mogą się ujawnić w praktycznie dowolnym momencie życia. Obydwie choroby są dziedziczne, możemy je po prostu mieć po rodzicach, choć to, że oni chorują, nie musi oznaczać, że i dzieci będą się borykać z tą samą przypadłością. Na ujawnienie się pierwszych objawów mogą mieć też czynniki środowiskowe – łuszczyca częściej pojawia się przy osłabionej odporności, AZS z kolei ma podłoże alergiczne.

Niepokojące zmiany skórne

U chorych na AZS, pierwsze zmiany na skórze mają postać widocznego zaczerwienienia, które z czasem zaczyna się przeobrażać w grudki i wypryski. Pierwsze objawy najczęściej obserwuje się po wewnętrznej stronie łokci i kolan, ale mogą występować praktycznie w dowolnym miejscu. W przypadku łuszczycy pojawiają się bardzo podobne jak przy AZS czerwonawe lub nawet brunatne grudki, które zaczynają się łuszczyć, co z czasem prowadzi do pojawienia się charakterystycznej, srebrzystoszarej łuski. Tak przy łuszczycy, jak i w przypadku zmian zapalnych, objawom tym może towarzyszyć świąd, czasami nawet bardzo uporczywy.

Leczenie

Niestety ani na łuszczycę ani na atopowe zapalenie skóry nie ma skutecznego lekarstwa. Choroba jest praktycznie nieuleczalna – owszem, różnymi środkami farmakologicznymi można złagodzić objawy, ale nigdy nie ma gwarancji, że dolegliwości nie powrócą. O łuszczycy i AZS mówi się, że to choroby nieobliczalne – nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy objawy powrócą (kiedy będzie kolejny „rzut” choroby) ani kiedy i na jak długo ustaną, czyli kiedy dojdzie do remisji, i jak długi będzie jej okres.

Nie znaczy to oczywiście, że z łuszczycą czy AZS nie można sobie radzić. Dolegliwości są uciążliwe, ale odpowiednią terapią znacząco można sobie podnieść jakość życia. Aby złagodzić świąd i cofnąć zmiany skórne stosuje się różnego rodzaju maści, balsamy i kremy.

Leczenie łuszczycy zazwyczaj rozpoczyna się od złuszczenia skóry – do tego wykorzystuje się maści salicylowe, solankowe oraz salicylowo-siarkowe oraz mocznik. Następnie terapia przechodzi w fazę redukcji, którą wspomagają sterydy, kortykosteroidy, retinoidy oraz witaminy, głównie witamina D3 oraz witamina A. Można również stosować antybiotyki, hydroksymocznik cz cyklosporynę. Wykorzystuje się również tzw. leki biologiczne (naturalne przeciwciała) a także różne formy naświetlania – fototerapię i fotochemioterapię. W leczeniu AZS ostatnio stosuje się również leki na bazie inhibitorów kalcyneuryny, które mają za zadanie hamować rozwój komórek uczestniczących w procesach zapalnych.

Tak w przypadku łuszczycy, jak i AZS niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Skóra musi być odpowiednio nawilżona, miejsca zmian muszą być stale zabezpieczana i oczyszczone za pomocą odpowiednich preparatów, także i po to, aby nie dopuścić do rozwoju zakażeń bakteryjnych.

Więcej informacji o łuszczycy oraz AZS znajdziesz na http://www.febumed.com.pl/

2 komentarze
  1. Szymon pisze:

    przy azs coraz częściej jest przez lekarzy zalecana fototerapia i naświetlanie. Mój dermatolog też mi tę fototerapię właśnie zalecił i teraz chodzę na te sesje do art clinic w poznaniu.

  2. Kasia pisze:

    ooo to muszę się tam do artclinic wybrać. Słyszałam że to naświetlanie to rzeczywiście coraz popularniejsze jest przy leczeniu azs.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak sobie radzić z łuszczycą i AZS?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
2