Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak sobie radzić z łuszczycą i AZS?

azs

Dwie niestety nieuleczalne i zupełnie nieprzewidywalne choroby – łuszczyca i atopowe zapalenie skóry – mogą się ujawnić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Łuszczyca częściej atakuje dorosłych, AZS dotyka nawet kilkutygodniowe dzieci, choć i w jednym i w drugim przypadku tak naprawdę nie ma reguły.

Obydwa przewlekłe i niezwykle nieprzyjemne schorzenia mogą się ujawnić w praktycznie dowolnym momencie życia. Obydwie choroby są dziedziczne, możemy je po prostu mieć po rodzicach, choć to, że oni chorują, nie musi oznaczać, że i dzieci będą się borykać z tą samą przypadłością. Na ujawnienie się pierwszych objawów mogą mieć też czynniki środowiskowe – łuszczyca częściej pojawia się przy osłabionej odporności, AZS z kolei ma podłoże alergiczne.

Niepokojące zmiany skórne

U chorych na AZS, pierwsze zmiany na skórze mają postać widocznego zaczerwienienia, które z czasem zaczyna się przeobrażać w grudki i wypryski. Pierwsze objawy najczęściej obserwuje się po wewnętrznej stronie łokci i kolan, ale mogą występować praktycznie w dowolnym miejscu. W przypadku łuszczycy pojawiają się bardzo podobne jak przy AZS czerwonawe lub nawet brunatne grudki, które zaczynają się łuszczyć, co z czasem prowadzi do pojawienia się charakterystycznej, srebrzystoszarej łuski. Tak przy łuszczycy, jak i w przypadku zmian zapalnych, objawom tym może towarzyszyć świąd, czasami nawet bardzo uporczywy.

Leczenie

Niestety ani na łuszczycę ani na atopowe zapalenie skóry nie ma skutecznego lekarstwa. Choroba jest praktycznie nieuleczalna – owszem, różnymi środkami farmakologicznymi można złagodzić objawy, ale nigdy nie ma gwarancji, że dolegliwości nie powrócą. O łuszczycy i AZS mówi się, że to choroby nieobliczalne – nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy objawy powrócą (kiedy będzie kolejny „rzut” choroby) ani kiedy i na jak długo ustaną, czyli kiedy dojdzie do remisji, i jak długi będzie jej okres.

Nie znaczy to oczywiście, że z łuszczycą czy AZS nie można sobie radzić. Dolegliwości są uciążliwe, ale odpowiednią terapią znacząco można sobie podnieść jakość życia. Aby złagodzić świąd i cofnąć zmiany skórne stosuje się różnego rodzaju maści, balsamy i kremy.

Leczenie łuszczycy zazwyczaj rozpoczyna się od złuszczenia skóry – do tego wykorzystuje się maści salicylowe, solankowe oraz salicylowo-siarkowe oraz mocznik. Następnie terapia przechodzi w fazę redukcji, którą wspomagają sterydy, kortykosteroidy, retinoidy oraz witaminy, głównie witamina D3 oraz witamina A. Można również stosować antybiotyki, hydroksymocznik cz cyklosporynę. Wykorzystuje się również tzw. leki biologiczne (naturalne przeciwciała) a także różne formy naświetlania – fototerapię i fotochemioterapię. W leczeniu AZS ostatnio stosuje się również leki na bazie inhibitorów kalcyneuryny, które mają za zadanie hamować rozwój komórek uczestniczących w procesach zapalnych.

Tak w przypadku łuszczycy, jak i AZS niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Skóra musi być odpowiednio nawilżona, miejsca zmian muszą być stale zabezpieczana i oczyszczone za pomocą odpowiednich preparatów, także i po to, aby nie dopuścić do rozwoju zakażeń bakteryjnych.

Więcej informacji o łuszczycy oraz AZS znajdziesz na http://www.febumed.com.pl/

2 komentarze
  1. Szymon pisze:

    przy azs coraz częściej jest przez lekarzy zalecana fototerapia i naświetlanie. Mój dermatolog też mi tę fototerapię właśnie zalecił i teraz chodzę na te sesje do art clinic w poznaniu.

  2. Kasia pisze:

    ooo to muszę się tam do artclinic wybrać. Słyszałam że to naświetlanie to rzeczywiście coraz popularniejsze jest przy leczeniu azs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak sobie radzić z łuszczycą i AZS?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
2