Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Przebarwienia na skórze twarzy – jak skutecznie się ich pozbyć?

przebarwienia na twarzy

Przebarwienia pojawiają się nie tylko na skórze twarzy. Mogą być także obecne na powierzchni rąk oraz całego ciała. W zależności od miejsca, w obrębie którego są widoczne, mają inny charakter oraz wywołane są odmiennymi czynnikami. Mimo różnorodności przebarwień, jakimi cechują się te zmiany skórne, z poniższego artykułu dowiesz się o tych, które pojawiają się na cerze. Sprawdź, skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć!

Czym są przebarwienia na twarzy – rodzaje zmian skórnych na twarzy

Przebarwienia skórne mogą przyjmować różnorodną postać – od mniej do bardziej intensywnej i rozległej. Wszystko to jest zależne od przyczyny, która wywołała pojawienie się konkretnego problemu skórnego. O źródłach przebarwień przeczytasz nieco niżej. Na początku jednak poznaj ich rodzaje. Wyróżnia się cztery podstawowe typy tych zmian skórnych:

– Plamy starcze – zwane również plamami soczewicowatymi lub plamami pigmentacyjnymi. Występują u osób, których skóra znajduje się w okresie starzenia – granicą tą jest wiek około 30 lat. Mają postać małych, ciemnych plamek. Z drugiej strony są wynikiem nadmiernej ekspozycji ciała na słońce (słoneczne plamy soczewicowate), dlatego też pojawiają się w tych miejscach, które nie były dostatecznie chronione filtrem. Najczęściej są to: twarz, dłonie, czasami także przedramiona.

– Melasma – zwana ostudą lub chloasmą. Podobnie jak w przypadku plam starczych wynika z nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, przy jednoczesnym braku zapewnienia jej ochrony. Dodatkowo na ich obecność wpływa ciąża, dlatego te przebarwienia o dużym, nieregularnym kształcie i ciemnym kolorze nazywane są ‘’maską ciążową’. Melasma może być także wynikiem przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub innych leków. Ta zmiana skóna może się także pojawić, gdy znajdujemy się w stanie, który zaburza prawidłowość funkcjonowania gospodarki hormonalnej.

– Przebarwienia pozapalne – ten typ zmiany skórnej najczęściej jest wynikiem trądziku, a dokładniej stanowi jego pozostałość po toku leczenia. Z drugiej strony plamy pozapalne towarzyszą się po różnorodnych zabiegach kosmetycznych, np.: peelingach chemicznych, laserowych zabiegach lub dermabrazji. Ten rodzaj przebarwień przyjmuje różnorodną postać, co jest zależne od stopnia trądziku lub ilości wykonanych zabiegów w salonie kosmetycznym, a do tego odporności skóry na te czynniki.

– Plamy wątrobowe – czyli zwyczajnie mówiąc, piegi. Te wynikają z uwarunkowań genetycznych. Piegi najczęściej towarzyszą osobom o jasnej karnacji i rudym kolorze włosów. Mogą być także wynikiem działania promieni słonecznych.

Przyczyny plam na twarzy, czyli skąd się biorą przebarwienia

Przebarwienia to – inaczej mówiąc – hiperpigmentacja, czyli nadmierna produkcja melaniny. Melanina jest naturalnym barwnikiem odpowiedzialnym za kolor włosów, cery i oczu. Dodatkowo na obecność przebarwień wpływają:

  • uwarunkowania genetyczne (szczególnie jeżeli chodzi o piegi),
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • brak odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem promieni słonecznych (kremy z filtrem, ochronna odzież, noszenie kapeluszy z dużym rondem),
  • wiek (okres okołomenopauzalny, początki wewnętrznego starzenia się skóry),
  • ciąża,
  • zaburzenie pracy hormonów.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

  1. Zabiegi kosmetyczne na twarz, czyli pielęgnacja skóry z plamami i zaczerwienieniami. Pamiętaj o wykonywaniu regularnych peelingów – te delikatnie i stopniowo wpływają na ścieranie warstwy naskórka, a tym samym sprawiają, że przebarwienie traci na intensywności swojej barwy.
  2. Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne, szczególnie krem do twarzy i podkład. Dobry jest np. krem na przebarwienia Vichy  Idealia. To krem do stosowania na dzień, który wybiela zmiany skórne różnego rodzaju (plamy brunatne, słoneczne, pozapalne i starcze). Dedykowany jest osobom bez względu na ich wiek oraz typ cery. Jeżeli chodzi o podkład, ten także powinien być przeznaczony do skóry z przebarwieniami. Takie produkty do makijażu posiadają w swoim składzie skutecznie matujące pigmenty, które jednocześnie pozostawiają skórę w naturalnej odsłonie.
  3. Działania zapobiegawcze, które dotyczą głównie stosowania kremów z wysokimi filtrami.
  4. Usuwanie przebarwień laserem. Ta metoda wymaga zastosowania lasera, który zazwyczaj poprzez działanie frakcyjne eliminuje pojedyncze plamki. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się wszystkich przebarwień.

Warto też mieć na uwadze, iż przebarwienia skórne nie są szkodliwe, ale stanowią skutek nadmiernej produkcji melaniny. Wystarczy dobrze określić źródło ich obecności i spróbować – działaniem profilaktycznym i kosmetycznym – wyeliminować ich obecność. Metoda ich usunięcia jest dowolna i uwzględniona przez osobisty aspekt posiadacza tych zmian skórnych.

2 komentarze
  1. Leticia pisze:

    Skutecznie pozbyć się przebarwień można odwiedzając dobrego specjalistę. Ja byłam u dra Marka Wasiluka i bardzo jestem mu wdzięczna, że pomógł mi pozbyć się moich szpecących przebarwień.

  2. Jula pisze:

    Powiem szczerze, że przebarwienia skórne to moja zmora od lat, jednak od jakiegoś czasu leczę je krok po kroku w Laser 4 Studio w Bydgoszczy i powoli ich się pozbywam.
    Eh… czemu my niektórzy musimy walczyć z takimi niedskonałościami… 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przebarwienia na skórze twarzy – jak skutecznie się ich pozbyć?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
2