Zgaga jest problemem dotyczącym dużej części społeczeństwa. Czasami błędnie uważa się, że dotyka jedynie osób starszych, otyłych czy na przykład chorujących na wrzody żołądka.
Nie są to jednak jedyne przypadki, w jakich ta uciążliwa dolegliwość może występować, zgaga nie ogranicza się nawet tylko do refluksu przełyku, którego jest jednym z typowych objawów. Przypadłość ta ma różne przyczyny, co sprawia, że zdarza się bardzo często osobom w różnym wieku i w różnych sytuacjach, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak sobie z nią radzić.
Najważniejsza profilaktyka
Zdecydowanie najprościej byłoby zgadze zapobiegać, gdyż dolegliwość ta, spowodowana przez cofanie się treści pokarmowej z zawartością kwaśnych soków żołądkowych do przełyku, jest nie tylko nieprzyjemna, ale też może wywołać bardziej długotrwałe skutki. Częste zgagi prowadzą między innymi do podrażnienia przełyku (w skrajnych przypadkach nawet jamy ustnej), co spowodowane jest obecnością w nim kwaśnej treści pokarmowej. Delikatny nabłonek gardła zostaje przez kwasy żołądkowe podrażniony, co może objawiać się bólem, kaszlem i chrypką utrzymującymi się nawet do kilku dni. Istotne jest więc, by osoby, które często miewają zgagi, zwłaszcza z tendencją do przedłużania się, znały skuteczne sposoby na tę często bagatelizowaną, ale tak naprawdę dość poważną dolegliwość.
Leczenie zgagi koncentruje się zwykle wokół zobojętniania kwaśnej treści pokarmowej i blokowania wydzielania kwasów żołądkowych, co jest wskazane także przy nadkwasocie żołądka leczenie nie jest jednak łatwe. Co prawda czasami objawy mogą ustąpić już po jednej dawce dobrego preparatu na zgagę, ale nie zawsze tak się zdarza i czasem konieczne jest kilkudniowe stosowanie leku, przy czym objawy zgagi także są odczuwane dłuższy czas. By więc ustrzec się tych przykrych dolegliwości, najlepiej będzie postarać się zgagi uniknąć. Ważne jest zwłaszcza unikanie pochylania się tuż po posiłku czy też przyjmowania pozycji leżącej, wolne i regularne spożywanie posiłków oraz unikanie pokarmów czy używek, które znane są z wywoływania zgagi. Kiedy jednak nie jest to możliwe, trzeba sięgnąć po specjalnie dobrane leki.
Jakie leki warto stosować na zgagę?
W sprzedaży znaleźć można przede wszystkim leki stosowane do dłuższego leczenia zgagi. Te, które obiecują ustąpienie objawów już po jednej tabletce, mogą okazać się nieskuteczne. Działanie takich produktów to przede wszystkim sprawienie, że cofająca się do przełyku treść pokarmowa nie jest dla niego drażniąca, co osiąga się poprzez między innymi wstrzymanie wydzielania kwasu żołądkowego. Podobne mechanizmy stosuje się przy leczeniu refluksu – choroba ta często jest właściwą przyczyną zgagi, dlatego jeśli męczące pieczenie za mostkiem i w przełyku pojawia się często, warto sprawdzić, czy przyczyną tego nie jest właśnie refluks przełykowo-żołądkowy. Jest to istotne, gdyż jeśli choroba ta jest nasilona, konieczne może się okazać jej leczenie pod okiem lekarza, z zastosowaniem specjalistycznych środków o bardziej zaawansowanym działaniu niż tylko leczenie objawowe zgagi.
Więcej o zgadze i leczeniu jej objawów: http://www.controloccontrol.pl/