Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Konsekwencje pomniejszania żołądka

otyłość

Operacyjne leczenie otyłości to już zwykle ostateczność pozwalająca na poradzenie sobie z wysoce nadprogramowymi kilogramami. Niestety chirurgiczna interwencja choć może przynieść niewiarygodne efekty to zawsze coś co zauważalnie dotyka nasze organizm i wymaga gruntownego przygotowania. Co więcej, sama operacja nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemu otyłości, to dopiero początek diametralnej zmiany trybu życia.

Metamorfoza nie tylko zewnętrzna

Operacja na żołądku to dopiero początek nowej drogi. Kolejny etap jest nauką właściwych nawyków żywieniowych oraz aktywnego trybu życia. Dla większości otyłych osób to sytuacja całkiem nowa podczas ich całego życia. Szczególnie ważna jest właściwa dieta po zabiegach bariatrycznych. Zazwyczaj nad opracowaniem optymalnego planu żywieniowego pracuje cały sztab ludzi i aby wcielone w życie sposoby spożywania pokarmu przyniosły efekt konieczne jest stuprocentowe zaangażowanie pacjenta. Sama decyzja o poddaniu się operacji bariatrycznej jest już akceptacją przyjęcia nowych warunków życia tuż po jej zakończeniu, gdyż pominięcie tego kryterium może wiązać się z niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet i życia skutkami. Najważniejsza jest zmiana myślenia i postrzegania samego siebie. Potrzeba dużej motywacji, aby uwierzyć, że dzięki operacji otyły pacjent zaczyna całkiem nowe życie, o które należy właściwie zadbać.

Najważniejsze zasady odżywiania

Większość otyłych zanim poddało się operacyjnej próbie wyleczenia ze swojego problemu nie przywiązywało większej wagi do tego co i w jaki sposób spożywa. Od momentu zabiegu priorytetowe miejsce w ich życiu będzie zajmowała systematyka jedzenia. Szalenie ważne jest, aby spożywać mniejsze posiłki w równych odstępach czasowych, gdyż to podstawowy wyznacznik zdrowej diety. W dodatku z ogromną dbałością należy dobierać poszczególne składniki każdego posiłku, gdyż nieodpowiedni bilans kaloryczny lub odżywczy może powodować złe samopoczucie, a nawet w pierwszych tygodniach od operacji zagrażać życiu.

Nie należy jednak nadmiernie obawiać się poddania zabiegowi. Poświęcenie pacjentów jest zawsze wynagradzane sukcesem w postaci utraty nadmiernej masy ciała oraz znaczną poprawą ogólnej jakości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Konsekwencje pomniejszania żołądka

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0