Zdrowe, białe zęby to wizytówka każdego z nas. Aby zatem móc cieszyć się pięknym uśmiechem, należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Sprawa niby oczywista, a jednak nie ogranicza się wyłącznie do regularnego szczotkowania zębów. Uzupełnieniem są płyny do płukania jamy ustnej, których ogromny wybór na współczesnym rynku z pewnością pozwoli dobrać produkt idealny. Czy jednak smak i zapach to jedyne wyznaczniki jego wyboru? Oczywiście, że nie! Kluczem jest skład i przeznaczenie.
Różnorodność preparatów
W sprzedaży dostępnych jest wiele specyfików do płukania ust. Specjalistyczne płukanki wykazują się umiejętnościami usuwania nagromadzonych w jamie ustnej bakterii, eliminując ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Zapobiegają również osadzaniu się kamienia nazębnego, odświeżając oddech. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej wybielają również zęby. Jak zatem widać, szerokie spektrum ich działania skutecznie dba o prawidłową higienę zębów, pozwalając cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia!
Czy płyny do płukania jamy ustnej są szkodliwe?
Zbyt częste stosowanie płukanek, w szczególności tych zawierających w składzie preparaty bakteriobójcze, np. chloroheksydynę, może negatywnie wpłynąć na odczuwanie smaków, dodatkowo powodując przebarwienia zębów i języka. Warto zatem pamiętać o zachowaniu umiaru w ich stosowaniu i nie sięgać po nie częściej niż raz dziennie.
Co skrywa w sobie skład płynów do płukania jamy ustnej?
Nie smak, zapach czy kolor powinien warunkować dobór odpowiedniego specyfiku, a spis jego składników, umieszczony na etykiecie. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób go odczytywać.
- dwuguanidyny (np. chlorheksydyna): wykazuje się działaniem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym
- cytrynian sodu i boran sodu: eliminuje prawdopodobieństwo osadzania się kamienia nazębnego, sprzyja usuwaniu przebarwień,
- związki amoniowe (np. chlorek cetylpirydyny): działa przeciwbakteryjnie,
- związki fluoru organiczne i nieorganiczne (np. fluorek sodu, aminofluorek): wzmacnia szkliwo zębów,
- sole cynku: sprzyjają zachowaniu czystej bieli zębów,
- sole potasu: zwalczają nadwrażliwość,
- witamina E: uszczelnia naczynia krwionośne,
- olejki: odświeżają oddech
Jak stosować płyny do płukania jamy ustnej?
Choć stosowanie płukanek nie jest niczym skomplikowanym, to jednak na początku może rodzić pewne niepewności, choćby pod kątem ilości potrzebnego do użycia specyfiku. Musimy pamiętać, że na rynku jest wiele różnych preparatów, stąd konieczne jest zapoznanie się z informacjami zawartymi przez producenta. Najczęściej jamę ustną płuczemy przez około 0,5-1 minuty, po uprzednim wyszczotkowaniu zębów.
Płyny do płukania jamy ustnej stanowią idealne uzupełnienie codziennej higieny. Z uwagi na swoją postać i posiadane właściwości, docierają do trudno dostępnych miejsc, których wyczyszczenie szczoteczką byłoby po prostu niemożliwe. Ze względu na posiadane działanie antybakteryjne, chronią przed osadzaniem się kamienia, eliminują stany zapalne zębów i dziąseł, a także odświeżają oddech. Ogromna różnorodność dostępnych w sprzedaży preparatów, o czym świadczy chociażby wybór na stronie: https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Plyny-do-plukania-150.html pozwoli na ich trafny dobór w kierunku odczuwanych dolegliwości.