Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Choroby skóry – co jeść, by ich unikać

skóra

Dietetyka współcześnie jest szybko rozwijającą się dziedziną nauki. Dzięki niej możemy w taki sposób ułożyć nasze menu aby cieszyć się zdrowiem i unikać chorób. Odpowiednio dobrana dieta, to jednak nie tylko dbałość o organizm, ale możliwość wyeliminowania chorób skórnych.

Dieta a choroby skóry

Bardzo wiele osób boryka się z chorobami skórnymi, które dotykają rąk, twarzy, a nawet całego ciała. Niewielu jednak zastanawia się, że dieta ma wpływ na przebieg i leczenie schorzeń skórnych. Tymczasem zbilansowana dieta jest bardzo istotna dla kondycji naszej skóry. To, w jaki sposób się odżywiamy może wpłynąć na skórę zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Złe odżywianie nie tylko nie zwalczy choroby, ale w dużej mierze nasilić objawy chorób skóry. Więcej o dowiedzieć możecie się z artykułu o chorobach skóry na blogu MJ.

Aby wspierać wygląd cery istotne jest:

  • Zróżnicowana dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Adekwatna ilość snu
  • Optymalne nawodnienie organizmu

Dieta a alergiczne choroby u dzieci

Często spotkać się można z alergicznymi chorobami skóry wśród dzieci. Objawiają się one zaczerwienieniem, wykwitami, swędzeniem. Przyczyną jest alergia pokarmowa. Określenie, jaki produkt jest przyczyną uczulenia jest bardzo trudne, zaś objawy nasilają się do czasu usunięcia alergenu z diety.

  • Piękna, gładka cera vs trądzik

Udowodniono, że osoby walczące z trądzikiem nie powinny spożywać nabiału, ani też innych produktów mlecznych. Produkty te sprawiają, że wzrasta indeks glikemiczny, czyli podnosi się poziom insuliny. To z kolei pobudza zwiększenie się produkcji androgenów i przyczynia się do nadprodukcji sebum. Łojotok zaś to główny sprawca zmian trądzikowych.

  • Egzema – choroba dłoni, kolan i łokci

Przykładem schorzenia skórnego jest również egzema, która dotyka najczęściej dłoni, nadgarstków, łokci i kolan. Ma ona podłoże alergiczne, zaś naskórek łuszczy się w kontakcie z alergenem. Zauważono, że objawy egzemy nasilają się w chwili gdy spożywamy pomidory, cebulę, czosnek, czy też marchew.

Nawyki żywieniowe a troska o zdrową skórę

Zdrowe nawyki żywnościowe, które mają na celu wyeliminowanie chorób skórnych powinny zostać przeanalizowane przez lekarza. Zła dieta może nasilić objawy i sprawić, że proces leczenia jest trudniejszy.

W sytuacji leczenia chorób skóry twarzy zabiegi powinny mieć charakter dwutorowy. Ważne jest dobranie właściwej terapii oraz adekwatna pielęgnacja skóry. Codzienny jadłospis powinien obejmować określenie ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Dzięki temu zapewnimy skórze idealną ilość witamin, minerałów oraz składników potrzebnych do regeneracji.

Ogromne znaczenie ma również ilość wypijanej wody, ponieważ poziom nawilżenia jest konieczny, aby zaszły procesy, które sprzyjają regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choroby skóry – co jeść, by ich unikać

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0