Procesy starzenia rozpoczynają się szybko i postępują z wiekiem – widać je już na skórze dwudziestolatek. Dzisiaj jednak można im zapobiegać, a nawet odwrócić bieg czasu poprzez stosowanie specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z nich jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, który jest hitem ostatnich lat. Na czym polega ten właśnie zabieg i kiedy jest rekomendowany?
Komórki skóry z wiekiem tracą swoją zdolność do samodzielnej regeneracji. Skóra staje się bardziej sucha, wiotka, pojawia się na niej sieć zmarszczek. Aby poprawić jej stan, można stosować różnego rodzaju kosmetyki dostępne w drogeriach, ale istnieją znacznie skuteczniejsze metody, które dostępne są w dobrych gabinetach medycyny estetycznej. Terapia z użyciem osocza bogatopłytkowego to nowoczesne i interesujące rozwiązanie, które cechuje się wysoką skutecznością oraz biodostępnością, co powoduje, że dzisiaj wybierana jest tak często.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego polegają na biologicznej stymulacji skóry z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowego, które jest pozyskiwane z krwi pacjenta. Metoda ta jest stosowana nie tylko w medycynie estetycznej, ponieważ również używana jest w stomatologii, chirurgii rekonstrukcyjnej oraz w ortopedii, pozwalając na odbudowę tkanek i pomagając w gojeniu się ran.
Wskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym:
- oznaki starzenia się skóry – zmarszczki, bruzdy, zwiotczenie skóry
- utrata owalu twarzy
- łysienie plackowate
- łysienie u kobiet i mężczyzn
- nadmiernie sucha skóra
- jako wsparcie w gojeniu się skóry po innych zabiegach
- poszarzała cera – „skóra palacza”
Zabieg bazujący na osoczu bogatopłytkowym jest podobny do mezoterapii igłowej, z tym że preparat przyrządzany jest z krwi pacjenta. Pierwsza faza zabiegu polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi do specjalnej próbówki. Następnie krew jest wirowana, aby oddzielić od niej płytki krwi i osocze. W ten sposób uzyskuje się osocze bogatopłytkowe, które wstrzykiwane jest klasyczną techniką mezoterapii czy wzdłuż zmarszczek lub fałdów skórnych.
Nie ma jednocześnie ryzyka związanego z odrzuceniem preparatu, ponieważ jest on pozyskiwany z krwi pacjenta – to powoduje, że cechuje się on największą biodostępnością i tym samym wyeliminowane jest również ryzyko reakcji alergicznej. Właśnie dlatego zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są rekomendowane dla osób z cerą wrażliwą, a także tych, którym zależy na naturalnej pielęgnacji cery.
Całkowity czas trwania zabiegu wynosi około 60 minut. Jest on praktycznie bezbolesny, ale w celu zmniejszenia dyskomfortu można zastosować również znieczulenie miejscowe – najczęściej u użyciem specjalnych maści znieczulających. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie skóry, drobne pieczenie czy zasinienia, które znikają w ciągu kilku kolejnych dni. Po zakończeniu zabiegu nie ma potrzeby pozostawania w gabinecie i od razu można udać się do domu.
Rezultaty zabiegu z osoczem bogatopłytkowym:
- wygładzenie, ujędrnienie oraz rewitalizacja skóry, poprawa jej napięcia oraz gęstości
- wygładzenie zmarszczek i fałd wskutek stymulacji komórek skóry
- odbudowanie włókien kolagenowych i elastynowych
- poprawa mikrokrążenia skóry
- przyspieszenie procesów gojenia skóry
Zatem jeżeli zależy ci na zatrzymaniu młodości, w takim przypadku zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego to propozycja przeznaczona dla ciebie. Z zabiegu można skorzystać także w Prywatnym Gabinecie Chorób Skóry „Medico Derm” działającym w Kielcach. Więcej informacji na temat zabiegu oraz gabinetu znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: http://dermatologkielce.com.pl/osocze-bogatoplytkowe/.