Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nowoczesne leczenie problemów ze wzrokiem

optometrysta

Problemy ze wzrokiem to zdecydowanie jedne z najczęściej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Najbardziej rozpowszechniona jest oczywiście krótko- i dalekowzroczność, ale sporo osób cierpi również z powodu zaćmy (zwłaszcza seniorzy po 70. roku życia), prezbiopii (zaburzenia widzenia z bliska) czy astygmatyzmu.

Na szczęście już od jakieś czasu w większości specjalistycznych klinik okulistycznych wykorzystuje się nowoczesne metody leczenia wad wzroku, które skutecznie pozwalają pozbyć się wszelkich dolegliwości lub w znacznym stopniu je ograniczyć.

Laserowa korekcja wzroku – metoda powszechnie stosowana i bezpieczna

Korekcja wzroku za pomocą lasera to nowoczesny zabieg przeznaczony przede wszystkim dla krótkowidzów, dalekowidzów i osób cierpiących na astygmatyzm. Przeciwwskazania do jego wykonania to m..in.: zbyt młody wiek pacjenta (musi mieć ukończone 20 lat), zaćma, jaskra, poważne problemy z siatkówką, posiadanie rozrusznika serca, choroby autoimmunologiczne, a u kobiet także ciąża i okres karmienia piersią. Okulista najczęściej wykonuje laserową korekcję trzema metodami – LASIK, LASEK oraz PRK. Operacja jest przeprowadzana zawsze w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent przez cały czas jej trwania pozostaje przytomny i może się kontaktować z lekarzem. Specjalista kieruje tzw. laser excimerowy na oko i za jego pomocą koryguje kształt rogówki. Procedura trwa przeważnie około pół godziny i jest całkowicie bezbolesna, a po jej zakończeniu pacjent wraca do pełnej sprawności w ciągu kilku dni (niektórzy pod dwóch, a nawet jednym). Warto podkreślić, że w większości przypadków efekty zabiegu są natychmiastowe – następuje znaczna poprawa widzenia, objawiająca się przede wszystkim całkowitym lub częściowym zwiększeniem ostrości wzroku.

Metody mniej popularne, ale równie skuteczne

Niestety nie każda wada wzroku jest możliwa do skorygowania za pomocą lasera. Dotyczy to choćby osób zmagających się z krótkowzrocznością większą niż – 15 dioptrii. W tym przypadku jedną z najbardziej skutecznych metod jest refrakcyjna wymiana soczewki wewnątrzgałkowej, polegająca na usunięciu soczewki własnej pacjenta i wszczepieniu sztucznej o mocy optycznej dostosowanej do rozmiarów oka. Podobnie jak w przypadku korekcji laserowej, tak i tutaj zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli jesteśmy osobami z niską lub umiarkowaną wadą wzroku (krótkowzroczność od – 0,75 do – 10 D, astygmatyzm do 5,0 D), ale nie chcemy lub nie możemy poddać się laserowej korekcji, wówczas okulista może nam zaproponować innowacyjną i nieinwazyjną metodę Lentivu. Zabieg trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesny, a polega na minimalnej ingerencji w powierzchnię rogówki. Wymogiem jest ukończenie 21 roku życia i brak zaćmy, jaskry czy tzw. zespołu suchego oka. Inne nowoczesne, ale mniej powszechnie wykonywane metody, które może nam zaproponować okulista, to m.in.: ortokorekcja (specjalne soczewki korekcyjne zakładane na noc, które działają w ten sposób, że w ciągu dnia pacjent ma pełną ostrość wzroku i nie musi nosić okularów ani zwykłych soczewek kontaktowych), Cross Linking (zabieg hamujący nieustanny wzrost stożka) oraz wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe (zaćma).

Więcej znajdziesz na Blikpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesne leczenie problemów ze wzrokiem

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0