Ciągłe zmęczenie, przygnębienie, osłabiony organizm oraz płytki sen. Znasz te objawy? Czy wiesz, że to mogą być skutki przesilenia wiosennego. Okres ten charakteryzuje się dużymi zmianami w przyrodzie, a także w naszych organizmach, które starają się przystosować do nowych warunków.
Wraz z końcem zimy zmieniają się warunki, w jakich funkcjonuje organizm. Zwiększa się długość dnia, wzrasta temperatura, zmienia się nasz rytm dobowy i co najważniejsze, nieustanne wahania pogody. Zmiany dotykają większości układów w organizmie człowieka: immunologicznego, nerwowego, trawiennego, czy też krążenia. Intensywność odczuwanego przesilenia zależy też od nas samych i naszego trybu życia. Jeżeli zimą zapomnieliśmy o aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla zdrowia, lub też nie dbaliśmy o naszą dietę, z pewnością przesilenie okaże się trudniejsze do przejścia.
Głównymi objawami zmian zimowo-wiosennych są:
- senność,
- osłabienie,
- problemy z koncentracją,
- złe samopoczucie psychofizyczne,
- zmienność nastroi,
- rozdrażnienie,
- przygnębienie,
- bóle i zawroty głowy,
- spadek odporności,
- nasilające się uczucie niepokoju.
Zimą nie możemy czerpać energii z promieni słonecznych, dlatego powinniśmy zadbać o to wiosną. Słońce pomoże wprowadzić nas w lepszy nastrój jak również dostarczy witaminy D. Warto też witaminę tą dostarczyć za pomocą suplementacji. Należy też porzucić zimowe lenistwo. Poranna gimnastyka, bądź wieczorne bieganie z pewnością należą do bardzo dobrych sposobów na walkę z przesileniem.
Ważny jest sen, który zapewnia regenerację organizmu. Jednak, by umożliwić odpowiedni odpoczynek należy pamiętać o kilku zasadach. Sen nie powinien być krótszy niż siedem godzin, nie może być jednak również zbyt długi. Sypialnia musi być wcześniej przewietrzona i nie przegrzana. Ponadto, istotną sprawę stanowi pora, o której się kładziemy. Nie wolno kłaść się zbyt późno. Jeśli położymy się około 2 nad ranem i będziemy spać siedem godzin to i tak będziemy zmęczeni i niewyspani.
Dieta stanowi kolejny stopień do prawidłowego przetrwania przesilenia wiosennego. Pamiętajmy o zasadzie „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia”. Powinniśmy też wzbogacić dietę w owoce i warzywa. Odpowiednie odżywianie wspomoże układ immunologiczny. Warto też wspomóc w tym okresie organizm naturalnymi suplementami diety, które za względu na coraz niższą zawartość witamin i mikroelementów w produktach spożywczych, stają się niezbędnym uzupełnieniem diety.