Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Nie daj się! Walcz ze skutkami wiosennego przesilenia

wiosna

Ciągłe zmęczenie, przygnębienie, osłabiony organizm oraz płytki sen. Znasz te objawy? Czy wiesz, że to mogą być skutki przesilenia wiosennego. Okres ten charakteryzuje się dużymi zmianami w przyrodzie, a także w naszych organizmach, które starają się przystosować do nowych warunków.

Wraz z końcem zimy zmieniają się warunki, w jakich funkcjonuje organizm. Zwiększa się długość dnia, wzrasta temperatura, zmienia się nasz rytm dobowy i co najważniejsze, nieustanne wahania pogody. Zmiany dotykają większości układów w organizmie człowieka: immunologicznego, nerwowego, trawiennego, czy też krążenia. Intensywność odczuwanego przesilenia zależy też od nas samych i naszego trybu życia. Jeżeli zimą zapomnieliśmy o aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla zdrowia, lub też nie dbaliśmy o naszą dietę, z pewnością przesilenie okaże się trudniejsze do przejścia.

Głównymi objawami zmian zimowo-wiosennych są:

  • senność,
  • osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • złe samopoczucie psychofizyczne,
  • zmienność nastroi,
  • rozdrażnienie,
  • przygnębienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • spadek odporności,
  • nasilające się uczucie niepokoju.

Zimą nie możemy czerpać energii z promieni słonecznych, dlatego powinniśmy zadbać o to wiosną. Słońce pomoże wprowadzić nas w lepszy nastrój jak również dostarczy witaminy D. Warto też witaminę tą dostarczyć za pomocą suplementacji. Należy też porzucić zimowe lenistwo. Poranna gimnastyka, bądź wieczorne bieganie z pewnością należą do bardzo dobrych sposobów na walkę z przesileniem.

Ważny jest sen, który zapewnia regenerację organizmu. Jednak, by umożliwić odpowiedni odpoczynek należy pamiętać o kilku zasadach. Sen nie powinien być krótszy niż siedem godzin, nie może być jednak również zbyt długi. Sypialnia musi być wcześniej przewietrzona i nie przegrzana. Ponadto, istotną sprawę stanowi pora, o której się kładziemy.  Nie wolno kłaść się zbyt późno. Jeśli położymy się około 2 nad ranem i będziemy spać siedem godzin to i tak będziemy zmęczeni i niewyspani.

Dieta stanowi kolejny stopień do prawidłowego przetrwania przesilenia wiosennego. Pamiętajmy o  zasadzie „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia”. Powinniśmy też wzbogacić dietę w owoce i warzywa. Odpowiednie odżywianie wspomoże układ immunologiczny. Warto też wspomóc w tym okresie organizm naturalnymi suplementami diety, które za względu na coraz niższą zawartość witamin i mikroelementów w produktach spożywczych, stają się niezbędnym uzupełnieniem diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie daj się! Walcz ze skutkami wiosennego przesilenia

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0