Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Kręcone włosy i ich pielęgnacja

włosy

Kręcone włosy z naturalnym skrętem mogą prezentować się pięknie, jednak wymagają od ich posiadaczek szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Osoby z falowanymi i kręconymi włosami muszę włożyć sporo wysiłku, aby pasma były zdrowe i lśniące, a jednocześnie zachowały naturalny skręt. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze bolączki dotyczące pielęgnowania włosów kręconych na co dzień.

Osoby z kręconymi włosami muszą codziennie poświęcić sporo czasu swojej fryzurze. Kosmyki tego typu mają specyficzne wymagania, głównie dlatego, że ich budowa jest nieco inna niż włosów prostych. Kręcone włosy często są wysokoporowate, łuska włosa nie domyka się, co może skutkować puszeniu się oraz szybkiemu obumieraniu cebulek włosów. Mogłoby się wydawać, że krótkie kręcone włosy będa łatwiejsze w stylizowaniu niż włosy długie, ale nic bardziej mylnego. Długość włosów ma drugorzędne znaczenie przy włosach kręconych. Trzeba o nie dbać z taką samą troską i także dobierać preparaty pielęgnacyjne, które będą działały nawilżająco, ale nie obciążąjąco na włosy.

Jak dbać o kręcone włosy?

Dla wszystkich tych, dla których uroda i włosy są bardzo ważne, przygotowaliśmy kilka uniwersalnych porad pielęgnacyjnych, które regularnie stosowane zapewnią lśniące i zadbane pasma. 

  • nie wolno myć włosów codziennie. Im rzadziej, tym lepiej
  • do mycia stosować najlepiej letnią wodę, nigdy gorącą. Chłodna woda domyka łuskę włosa
  • jeśli to możliwe, nie suszyć włosów suszarką. Jeśli to konieczne, stosować zimny nadmuch
  • włosy powinny być rozczesywane grzebieniem o zębach z szerokim rozstawem
  • rozczesywanie włosów po myciu powinny odbyć się wtedy, kiedy włosy są jeszcze mokre
  • nie jest wskazane stosowanie obciążających włosy odżywek

Stylizacja kręconych i falowanych włosów

Włosom kręconym najlepiej jest umożliwić wyschnięcie po umyciu bez stosowania suszarki. Naturalne loki prezentują się najlepiej, można także podkreślić ich skręt, stosując odpowiednie kosmetyki do stylizacji. Najpopularniejszym sposobem jest używanie olejków na włosy suche. Jedna kropla preparatu roztarta w dłoniach i rozprowadzona na końcówkach włosów doskonale je nabłyszczy i nawilży, ale i podkreśli loki. Warto przy tym uważać – zbyt duża ilość oleju na włosach może spowodować wrażenie tłustych włosów pozlepianych w strąki.

Najlepiej do stylizacji używać kosmetyki dedykowane włosom kręconym. Specjalne pasty do układania fryzur czy pianki do kręconych włosów dobrych marek, to idealny wybór dla osób, które marzą o zadbanych i lśniących włosach.

Prostowanie kręconych włosów

O ile wyprostowanie falowanych włosów raczej nie nastręcza trudności, o tyle uzyskanie gładkiej fryzury przy włosach mocno kręconych może być problematyczne. Na początek warto spróbować wygładzić włosy tradycyjną prostownicą lub szczotką prostującą. Włosy zabezpieczone odpowiednimi kosmetykami nie powinny ulec zniszczeniu po takim zabiegu.

Jeśli prostowanie włosów domowymi metodami nie przynosi zadowalających efektów, można pokusić się o keratynowe prostowanie w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Koszt zabiegu co prawda nie jest niski, jednak efekty utrzymują się długo. Włosy są lśniące i zadbane oraz odpowiednio nawilżone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kręcone włosy i ich pielęgnacja

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0