Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?

mikrobiom

Mikrobiom to tajemnicze słowo, które usłyszane po raz pierwszy może brzmieć nieco dziwnie. Jednak dotyczy ono każdego z nas, gdyż w naszym organizmie istnieje mikrobiom, który jest bardzo cenny dla naszego zdrowia? Dlaczego tak jest i czym właściwie jest mikrobiom? O tym właśnie piszemy w niniejszym artykule.

Czym jest mikrobiom?

Mikrobiom to określenie używane na nazwanie ogółu mikroorganizmów żyjących w danym środowisku. Określenie to dotyczy przede wszystkim bakterii oraz niektórych grzybów. Ważne jest to, że aby dane mikroorganizmu nazwać mikrobiomem muszą one wzajemnie oddziaływać na siebie, ale i na swoje środowisko. Więcej na temat tego, czym dokładnie jest mikrobiom, można przeczytać na stronie www.lactoral.pl.

Dlaczego mikrobiom jest tak ważny dla naszego organizmu?

W naszym organizmie mikrobiom odgrywa bardzo ważną rolę. Jednymi z najważniejszych dla naszego zdrowia są bakterie, które zamieszkują układ trawienny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wpływają na prawidłową pracę jelit, która jest ważna dla ogólnego zdrowia człowieka. Gdy mikroflora jelitowa zostaje zaburzona, może dojść między innymi do spowolnienia metabolizmu, obniżenia odporności, trudności z trawieniem (co może prowadzić do otyłości), pojawiają się takie dolegliwości jak częste biegunki i wzdęcia. Zaburzenia we florze jelitowej mogą też doprowadzić do poważniejszych schorzeń jak np. zapalenie jelit oraz wrzodziejące zapalenia jelit.

Gdzie jeszcze znajdują się korzystne dla naszego ciała bakterie?

Bardzo ważne dla zdrowia kobiet mikroorganizmy znajdują się w pochwie. Jeżeli tamtejsza flora bakteryjna zostaje zaburzona, może dojść do różnego rodzaju infekcji intymnych, które znacznie wpływają na komfort codziennego życia, a nieleczone mogą prowadzić do rozwoju chorób, których konsekwencją może być nawet bezpłodność.

Co zrobić, gdy mikroflora organizmu zostaje zaburzona?

Równowagę mikrobiomu może zaburzyć wiele czynników. Jako najczęstszy wymienia się infekcje, choroby, a także antybiotykoterapię czy duże stresy. W tym czasie, aby uzupełnić mikroflorę organizmu, warto przyjmować specjalistyczne preparaty, jakimi są probiotyki, zawierające kultury bakterii, które pomogą odbudować mikrobiom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0