Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jaki typ schodołazu wybrać dla osoby niepełnosprawnej?

lekarz

Schodołaz to znakomite urządzenie umożliwiające likwidowanie barier architektonicznych. Pozwala niepełnosprawnym pokonywać przeszkody takie jak schody czy krawężniki. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku typ schodołazu powinien zostać dopasowany do stanu oraz potrzeb konkretnej osoby niepełnosprawnej oraz warunków w jakich żyje. Wyjaśniamy dlaczego.

Problemy z użytkowaniem schodołazu

Nie wszystkie modele schodołazów dostępnych na rynku sprawdzą się w każdych warunkach. Warto zacząć od tego, że istnieją dwa typy tych urządzeń – gąsienicowe (https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/schodolazy/schodolazy-gasienicowe/) i kroczące (https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/schodolazy/schodolazy-kroczace/), przy czym każdy z nich posiada swoje zalety, ale i ograniczenia. Wybierając schodołaz dla osoby niepełnosprawnej musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym jest to, czy będzie on poruszał się wciąż po tych samych schodach czy też różnych ich rodzajach, np. w miejscach publicznych. Problemem w tym przypadku może być dopasowanie schodołazu do użytkowanych schodów. Na przykład niektóre schody mogą być wąskie, lub wyszczerbione, a niektóre kręte. Wówczas należy uważać na typ schodołazu jaki wybieramy. Modele gąsienicowe, ze względu na swoje gabaryty są trudne do stosowania na wąskich schodach, nie można ich stosować na schodach krętych. Z drugiej strony dają ogromną łatwość prowadzenia, nawet dla mało doświadczonych osób oraz komfort siedzenia dla osoby niepełnosprawnej, bo używa ona swój codzienny wózek inwalidzki i on jest wpinany w schodołaz. Drugą, nie mniej ważną kwestią jest poziom niepełnosprawności przyszłego użytkownika urządzenia. Schodołazy kroczące są bardziej uniwersalne , jeśli chodzi o różne typy schodów. Sprawdzą się na schodach wąskich i krętych. Natomiast od osoby prowadzącej schodołaz wymagaja większej sprawności i umiejętności prowadzenia, a osoba niepełnosprawna musi przesiąść się na krzesełko uniwersalne wmontowane w schodołaz.

Wybór odpowiedniego schodołazu

Dlatego dokonując wyboru odpowiedniego modelu schodołazu musimy przeanalizować wszystkie „ za” i „przeciw” zawracając uwagę na różne aspekty techniczne ( schody, rodzaj wózka inwalidzkiego jaki pacjent używa),  ale i personalne osoby niepełnosprawnej, jak i tej która schodołaz będzie obsługiwać.  Producenci sprzętu dla niepełnosprawnych są świadomi wszystkich potencjalnych ograniczeń, dlatego wciąż proponują nowe rozwiązania. Należy zaznaczyć, że w przypadku problemu – jakim są schody dla osoby niepełnosprawnej – nie ma rozwiązań idealnych. Należy znaleźć najlepszy możliwy kompromis.

Dla przykładu tam, gdzie z różnych względów nie ma możliwości wykorzystania klasycznego schodołazu gąsienicowego, doskonale sprawdzi się LG EVACU Plus EL firmy ANTANO GROUP, który stanowi połączenie schodołaza gąsiennicowego  wyposażonego w krzesełko. Został on stworzony z myślą o ciasnych i wąskich przestrzeniach (https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/schodolazy/schodolazy-gasienicowe/lg-evacu-plus-el-schodolaz-z-krzeselkiem-gasienicowy/). Jest to schodołaz gąsienicowy, ale posiadający główne zalety schodołazów kroczących, takie jak niewielkie gabaryty oraz niska waga. Waży 33 kg, czyli o kilkadziesiąt mniej niż standardowe schodołazy gąsienicowe. Jest rozwiązaniem przeznaczonym do małych mieszkań czy kamienic, posiadających wąskie klatki schodowe. Bez problemu mieści się także w bagażniku samochodu. Po złożeniu, jego gabaryty są tak małe, że można przechowywać go np. w szafie montowanej na klatce schodowej.

Ważną zaletą schodołazu LG EVACU Plus EL jest zintegrowane krzesełko wyposażone w pasy zabezpieczające i asekuracyjne. Za poruszanie odpowiada akumulator ładowany przez port USB. Na jednym ładowaniu można pokonać do 144 stopni. Ten schodołaz mimo lekkiej konstrukcji, zapewnia względny komfort osobie transportowanej, jest także przyjazny operatorowi, który ze względu na niską wagę sprzętu, a także napęd gąsienicowy, nie musi wkładać  dużej siły w jego obsługę.

LG EVACU Plus EL jest schodołazem, który sprawdza się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w warunkach ekstremalnych. Właśnie dlatego jest tak często wykorzystywany jako wyposażenie jednostek pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Szukasz schodołazu dostosowanego do konkretnych potrzeb osoby niepełnosprawnej? Odwiedź stronę https://www.mobilex.pl lub skontaktuj się z naszym przedstawicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jaki typ schodołazu wybrać dla osoby niepełnosprawnej?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0