Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Poród w prywatnej klinice vs. szpitalu publicznym. Sprawdź, które miejsce jest lepsze!

ciąża

Świadomość o przyniesieniu na świat nowego życia może być stresująca dla większości kobiet w ciąży, a sama myśl o porodzie może wywoływać niepokój. Jest to naturalna kolej rzeczy. Niejedna z pań nasłuchałam się historii o strasznym bólu, powikłaniach lub nieprzyjemnych doświadczeniach związanych z pobytem w szpitalu. Jednak czy prywatna klinika jest sposobem na rozwiązanie tych wszystkich obaw?

Publiczny szpital

Ponad połowa kobiet w Polsce decyduje się na poród w placówce państwowej, gdzie poród, pobyt i opieka nad świeżo upieczoną mamą jest refundowana. Jednak nie raz słyszymy historię o złym traktowaniu kobiet w ciąży w takich miejscach. Zdarza się agresja słowna ze strony pielęgniarek, położnych czy lekarzy. To nie powinno mieć miejsca, jednak takie przypadki się zdarzają. Ciężko stwierdzić jaki procent kobiet doświadczyło takich sytuacji. Dobrze wiemy, że złe wiadomości są zawsze nagłaśniane i rozdmuchiwane w mediach. Oczywiście, warto o tym mówić, może to pomóc w pozbyciu się problemu, jednak przez to wiele kobiet boi się urodzić w publicznym szpitalu.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Warto sprawdzić konkretne szpitale w twoim mieście. Porozmawiaj z pielęgniarkami i zapytaj o opinie inne mamy, które tam rodziły. Niech dokładnie powiedzą o wadach i zaletach porodu w danej placówce. Będziesz czuć się zdecydowanie pewniej, gdy usłyszysz, jakie są realia. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj szpitale są lepiej wyposażone niż prywatne kliniki. Mają oni sprzęt, dzięki któremu mogą szybko działać w razie jakichkolwiek komplikacji przy porodzie. Jednak ciężko będzie o wyizolowaną salę by odpocząć.

Lepsze warunki w klinice prywatnej.

Wiele osób uważa, że prywatnie znaczy lepiej. Wszystko zależy, pomiędzy jaką placówką prywatną a szpitalem publicznym będziemy porównywać. Wiele kobiet oczekuje jak najlepszej opieki. W tej sytuacji wspomniane wyżej kliniki mogą wypadać zdecydowanie bardziej pozytywnie. Większe zainteresowanie specjalistów, osobna sala i miły personel. Również jako zalety można zaliczyć szybkie przyjęcie oraz poród w kameralnej i intymnej atmosferze.

Wszystko brzmi pięknie, ale wybierając takie miejsce, musisz być gotowa na spore koszty. Może się on wahać od 3 do nawet 8 tysięcy złotych. Dla niektórych oznacza to miesiące oszczędzania. Drugim rozwiązaniem jest pożyczka pozabankowa, którą możesz wziąć online nawet do 25 tysięcy złotych. Niezależnie jaki pakiet w prywatnej klinice wybierzesz, taka oferta pokryłaby wszystkie koszty. Jednak warto się zastanowić przed podjęciem tak ważnej decyzji. Pamiętaj o kosztach związanymi z zakupem wyprawki dla twojego nowonarodzonego maleństwa. Sprawdź, czy takie zobowiązanie nie obciąży twojego budżetu.

Nie taki diabeł straszny?

Najlepszym sposobem będzie odwiedzenie prywatnych klinik, jak i publicznych szpitali w twoim mieście. Będziesz miała porównanie, jak wszystko wygląda wewnątrz, czy mają potrzebny sprzęt i jak nastawiony jest personel. Warto również sięgnąć po opinie kobiet, które miały styczność z obiema placówkami. Poczujesz się pewniej, gdy robisz samodzielnie listę za i przeciw. Zdecyduj rozważnie, co będzie najlepsze dla ciebie i twojego dziecka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poród w prywatnej klinice vs. szpitalu publicznym. Sprawdź, które miejsce jest lepsze!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0