Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak rozmawiać z mężczyzną

mężczyzna

Problem w dialogu pomiędzy kobietą, a mężczyzną istnieje praktycznie od zawsze. Coraz częściej kobiety nie potrafią dojść do porozumienia ze swoim mężczyzną. Panie uskarżają się, że ich partner nie słucha ich, albo po prostu tylko udają zainteresowanych rozmową. Tymczasem zdaniem naukowców, to że partner nas nie słucha nie znaczy, iż mu na tobie nie zależy. Przyczyną takiego stanu rzeczy, który można by odebrać jako lekceważenie jest różnica pomiędzy mózgiem kobiety, a mężczyzny. Ostatnie badania dowodzą, że mężczyźni inaczej niż kobiety przetwarzają usłyszane informacje. Wynika to najprawdopodobniej z różnic w budowie mózgu, w jego funkcjonowaniu. Dzięki najnowszym badaniom różnice te można wreszcie zobaczyć i wyjaśnić, ale nie będę omawiał aspektów naukowych, ponieważ nie chcielibyście usłyszeć jako wymówkę od partnera. „Bo mój mózg inaczej pracuje niż twój”.
Podejdźmy jednak do sprawy poważnie, gdyż należy pamiętać, że nawet najmniejsze nieporozumienia lekceważone mogą przerodzić się w wielkie kłótnie, które dla obydwu stron są uciążliwe. Wytłumacz mu, co czujesz. Mężczyźni nie potrafią interpretować wyrazu twarzy. Nie rozumieją ironicznych wypowiedzi. Nie są wstanie zauważyć, kiedy coś jest dla ciebie ważne. Kiedy ty uważasz, że mąż nie przejmuje się twoimi problemami Twój partner jest zirytowany twoją niejasnością wypowiedzi.

Musisz mówić wprost, dosłownie i wyraźnie.

Poproś go o uwagę. Mężczyźni nie mają takiej zdolności koncentracji jak kobiety, więc jeśli chcesz powiedzieć mu coś ważnego rozpocznij zdaniem „Musimy poważnie porozmawiać”. Nie próbuj rywalizować z otoczeniem. Mężczyźni dosyć rzadko posiadają podzielną uwagę. Nie potrafią skupić się na kilku rzeczach jednocześnie. Staraj się wybierać na rozmowę czas najdogodniejszy dla was obojga. Staraj się unikać sytuacji, kiedy partner jest czymś zajęty. Proś dokładnie o to, czego oczekujesz. Przedstaw na samym początku, jakie macie wyjścia z danej sytuacji, krótko, jasno i rzeczowo. Postaraj się trzymać tematu.
Kobiety lepiej niż mężczyźni zapamiętują usłyszane informacje ze słuchu. Panie zawdzięczają to zwiększonemu dopływowi krwi do części mózgu, która jest odpowiedzialna za słuch. Co sprowadza się do możliwości wydajniejszego przechowywania informacji w pamięci. Należy również te informacje z pamięci wyciągać, pamiętać o wyrzutach czynionych nam przez partnera. Panie powinny pamiętać również o problemach swojego mężczyzny. Jeśli coś poszło nie tak nie powinno się ukrywać złości, raz powiedzieć, co jest nie tak, a później już tego nie wypominać.

– Postaw mu jasne i rzeczowo swoje oczekiwania wobec niego.
– Kończ rozmowę, zanim się sama skończy.
– Kiedy stwierdzisz, że partner zaczyna się irytować i męczyć zakończ rozmowę.
– Najlepszy rezultat uzyskasz podczas kilku krótszych rozmów niż jednej długiej, z której to mogłaby wyniknąć niepotrzebna kłótnia.
– Jasno podsumuj rozmowę.
– Wskaż partnerowi, co wynika z osiągniętego przez was porozumienia.

Dialog w związku jest ważny i nie należy go unikać, a wręcz „ćwiczyć” go ze swoim partnerem, aby i w chwili poważnego kryzysu potrafić się porozumieć. Powinniśmy mimo wszystko pamiętać, że najczęściej to nie „zły dialog” jest przyczyną kłótni, ale brak jakiegokolwiek.

1 komentarz
  1. Barbara pisze:

    Świetny artykuł! Szkoda, że tak często porusza się ten temat… 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak rozmawiać z mężczyzną

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1