Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pielęgnacja cery suchej

cera sucha

Skóra sucha występuje najczęściej po 40 r.ż., ale u kobiet o szczególnie delikatnej cerze wcześniej. Do mycia twarzy z suchą cerą używa się wieczorem wody miękkiej (destylowanej, przegotowanej, deszczowej lub zmiękczonej boraksem) i dobrego, delikatnego, przetłuszczonego mydła. Jeśli występuje uczucie „ściągania” lub podrażnienia skóry; trzeba zrezygnować z używania mydła, a zamiast niego używać parafiny, która dajemy do parafiniarki, efekty są natychmiastowe.
Zamiast parafiny można używać do mycia mieszaniny złożonej z żółtka jaja kurzego i 1 łyżki oliwy z oliwek. Po zmyciu twarzy mydłem lub mleczkiem kosmetycznym i spłukaniu wodą można twarz przemyć płynem tonizującym, a następnie pod oczy i w boczne części czoła wklepać krem nawilżający lub odżywczy, niezbyt tłusty. Ten sam krem odżywczy stosuje się także na szyję. Nadmiar kremu usuwa się w godzinę po posmarowaniu twarzy.

Poranne zabiegi

Rano zmywa się twarz mleczkiem lub wodą przegotowaną, stosuje się krem i podkład półtłusty pod puder, w zimie krem tłusty pod puder. Z wiekiem zmniejsza się działanie gruczołów łojowych, następują zmiany w nawodnieniu skóry i tkanki podskórnej. Używanie mydła jest wtedy niewskazane. Do zmywania należy stosować mleczko kosmetyczne lub żółtka z oliwą. Celowe jest po zmyciu twarzy stosowanie kompresów nawilżających, a na noc kremów nawilżających i odżywczych.
W wieku około 40 lat, gdy skóra jest zwiotczała, wskazane jest używanie kremów odżywczych z zawartością hormonów, placenty i innych preparatów odżywczych przez okres ok. 10 dni w ciągu miesiąca. Rano do oczyszczania twarzy służy mleczko kosmetyczne. Można także zmywać twarz płynem składającym się w równych częściach z przegotowanej wody i mleka, lub też odwarem z kwiatu lipowego i korzenia ślazu. Wskazane jest stosowanie rano, na 20 – 30 minut, kremu z zawartością składników biologicznie czynnych. Zaleca się też stosowanie maseczek  raz na 2 tygodnie

Maseczki dla cery suchej

– Maski owocowe: miazga z owoców (truskawki, brzoskwinie) wymieszana z łyżeczką, śmietanki,

– Maska z ogórków: świeży ogórek pokrajany w plastry nakłada się bezpośrednio na oczyszczoną twarz. Działa dobrze na wysuszoną skórę,

– Maska z żółtka i oliwy: żółtko i kilka kropli oliwy z oliwek uciera się do konsystencji majonezu, dodaje kilka kropli cytryny. Po 20 minutach zmywa się ciepłą wodą. Zamiast oliwy można użyć oleju ze słodkich migdałów,

– Maska z żółtka i miodu: żółtko jaja kurzego uciera się z łyżeczką miodu.

W miarę przybywania lat skóra staje się coraz bardziej pomarszczona i zwiotczała. Wymaga ona wtedy jeszcze większej troski i chronienia przed mrozem, wiatrem i słońcem. Przed złymi warunkami atmosferycznymi trzeba skórę chronić kremem, przed słońcem — preparatami promieniochronnymi.

Opalanie się jest przeciwwskazane. Również przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem wysusza nadmiernie skórę. Należy wówczas dodatkowo w czasie dnia stosować tłusty krem nawilżający po przemyciu twarzy wyciągiem z ziół. W gabinecie kosmetycznym stosuje się przy cerze suchej po oczyszczeniu skóry mleczkiem kosmetycznym lub oliwą tłusty krem (z witaminą A), a na¬stępnie naświetla lampą Sollux z niebieskim filtrem lub lampą Mnina z nie¬bieską żarówką przez 5 – 10 min. Można też dla rozgrzania twarzy stosować maskę ziołową wraz z maską termiczną.
Dobrym sposobem przygotowania do oczyszczania jest zastosowanie natrysku z letniej wody z dodatkiem ziół. Po oczyszczeniu mechanicznym skóry można zastosować powierzchowne złuszczanie naskórka, tzw. peeling. Rozszerzone naczynia krwionośne są wskazaniem do galwanizacji. Prąd stały można wykorzystać również do jontoforezy i wprowadzenia związków mających wpływać na regenerację tkanek.

W przypadku skóry zwiotczałej i pomarszczonej stosuje się faradyzację

Zarówno w galwanizacji, jak i faradyzacji wykonuje się serię zabiegów, 10—15, codziennie lub co drugi dzień. Wskazania do wykonania masażu należy ustalać indywidualnie. U osób ze skłonnością do pękania i do rozszerzania naczyń krwionośnych masaż powinien być delikatny, głównie ruchami głaskania. U osób ze skórą zwiotczałą masaż zbyt energiczny może nasilić zwiotczenie.
Na zakończenie zabiegów nakłada się maskę odżywczą, najczęściej ze świeżych owoców, a po jej zdjęciu zmywa się twarz wodą letnią, najlepiej mineralną o neutralnym pH lub stosuje się chłodny natrysk wodno-tlenowy. Bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane wykonywanie makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja cery suchej

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0