Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta sirtfood – odchudzanie i oczyszczanie w jednym

jedzenie

Dieta sirtfood stała się popularna dzięki spektakularnym efektom, jakie dzięki jej stosowaniu uzyskała popularna na całym świecie piosenkarka Adele, stąd też znana jest również pod nazwą “dieta Adele”. Jest to dieta, która nie tylko pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, ale wpływa również na oczyszczanie organizmu i jego odmładzanie. Warto więc poznać więcej informacji na jej temat.

Co to są sirtuiny i jak wpływają na organizm?

Dieta sirtfood oparta jest na produktach, które aktywują sirtuiny. Sirtuiny (białka Sir) to enzymy, które są zaangażowane w regulację metaboliczną między innymi poprzez udział w procesach przeciwzapalnych oraz antyoksydacyjnych. Są to białka zdolne do wyciszania genów odpowiedzialnych za starzenie się organizmu, które wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób takich jak miażdżyca czy choroba Alzheimera. Okazuje się również, że sirtuiny uczestniczą w procesie aktywacji tak zwanych genów długowieczności. Należy zaznaczyć, że geny długowieczności są dezaktywowane przez wiele różnych czynników, takich jak zaburzona gospodarka hormonalna, podwyższony poziom glukozy we krwi czy nadwaga. Co za tym idzie, sterowanie aktywnością białek Sir poprzez odpowiednią dietę może wpłynąć na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Co więcej, sirtuiny przyspieszają spalanie tłuszczu, korzystnie wpływają na procesy metaboliczne, jak również dezaktywują wolne rodniki. Zatem dieta oparta na aktywatorach sirtuin ma nie tylko działanie odchudzające, ale również oczyszczające oraz odmładzające.

Aktywatory sirtuin – gdzie znajdziemy?

Dieta sirtfood to plan żywieniowy, który zakłada spożywanie produktów, które pełnią rolę aktywatorów sirtuin. Do tej kategorii produktów należy: jarmuż, papryczka chili, kapary, kakao, jabłka, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, czerwona cykoria, czerwona cebula, soja, truskawki, rukola, orzechy włoskie, kurkuma, zielona herbata matcha, daktyle, natka pietruszki czy szpinak. Oczywiście istnieje grupa produktów, które należy wyeliminować ze swoich codziennych posiłków. Są to głównie produkty przetworzone oraz zawierające duże ilości cukrów oraz soli, takie jak słodycze i słone przekąski. Niewskazane jest również przyjmowanie produktów typu fast food oraz na bazie mąki pszennej.

W jaki sposób stosować dietę sirtfood ?

Dieta sirtuinowa składa się z czterech etapów. Pierwszy etap trwa zaledwie 3 dni i jest najbardziej restrykcyjny, ponieważ kaloryczność powinna zostać obniżona do 1000 kcal. W tym etapie należy przyjmować 3 koktajle sirtuinowe i 1 posiłek stały oparty na produktach aktywujących sirtuiny. Drugi etap trwający od 4 do 7 dnia wiąże się z podwyższeniem kaloryczności do poziomu 1500 kcal. Jeśli chodzi o proporcje posiłków stałych i płynnych, to należy spożywać 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki stałe. Trzeci etap trwający do 14 dnia wiąże się ze zniesieniem restrykcji kalorycznych. Na tym etapie należy spożywać 3 posiłki stałe, 1 koktajl sirtuinowy oraz do 2 zdrowych przekąsek. Czwarty etap rozpoczynający się 15 dnia nie zawiera żadnych ścisłych zaleceń. Nasze posiłki powinny być zdrowe i zbilansowane oraz uwzględniać produkty sirtuinowe i zielone koktajle.

Pamiętajmy, że na każdym etapie możemy stosować odpowiednio dobrany catering dietetyczny https://cateringfoodharmony.pl/dieta-sirtfood/. Z pewnością ułatwi nam to przejście kolejnych etapów diety. Dieta sirtfood to styl odżywiania, który pozwala ukształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Warto stosować zalecania diety każdego dnia, aby utrzymać prawidłową masę ciała, a przede wszystkim spowolnić procesy starzenia się organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta sirtfood – odchudzanie i oczyszczanie w jednym

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0