
Rodzice pragną, aby dziecko było zdrowe, wesołe i rozwijało się w prawidłowy sposób. Warto wspomnieć, że podstawą dla budowania siły organizmu jest pożywienie, które codziennie dostarczamy do organizmu. Zdrowa dieta niekoniecznie jednak może przypaść dziecku do gustu. Pociechy wolą wybrać słodkie lub słone przekąski lub niezdrowe fast foody. Jak zatem namówić dziecko do zmiany nawyków? Pomocna okazuje się wizyta u dietetyka, który ułoży atrakcyjny jadłospis i jasno określi znaczenie składników odżywczych w diecie dziecka.
Wizyta u dietetyka nie tylko z nadwagą dziecka
Badania pokazują, że nawet co piąte dziecko zmaga się z nadwagą lub otyłością. Nieodpowiednia dieta bogata w cukry może stać się przyczyną nadciśnienia, cukrzycy, udaru czy nowotworów. Rodzice dość często decydują się na wizytę u dietetyka. Wizytę warto umówić również w przypadku innych alarmujących objawów. Zaliczymy do nich np. alergię pokarmową, czyli uczulenie na gluten, nabiał, orzechy czy inne produkty. Dość częstym powodem wizyty bywa również zbyt mała waga nieodpowiednia do wieku i płci, nadmierny lub zbyt mały apetyt. Alarmujące są również senność, biegunki, wzdęcia, zatwardzenia czy bladość. Do dietetyka warto udać się również w przypadku uprawiania sportów, aby dopasować dietę do rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli dziecko ma alergie lub choroby, doświadczony dietetyk podpowie zmiany podnoszące komfort życia pacjenta. Zadaniem dietetyka jest wskazanie zamienników i zbilansowanie diety. Jadłospis dziecka powinien być atrakcyjny, różnorodny i kolorowy. Do dietetyka coraz częściej przychodzą pacjenci nieposiadający chorób i nietolerancji. Warto od młodych lat wpajać dziecku zasady zdrowego odżywiania i podkreślać ich wagę dla zachowania zdrowia.
Dlaczego warto iść do dietetyka?
Dość często samodzielne wprowadzenie zdrowej diety u dziecka kończy się niepowodzeniem. Zbilansowana dieta może wydawać się naszej pociesze po prostu nudna. Wykwalifikowany dietetyk ma odpowiednie umiejętności i wiedzę z zakresu żywienia dzieci. Zaproponowany jadłospis będzie więc różnorodny oraz smaczny, dzięki czemu zachęcimy dziecko do przestrzegania zasad diety. Zadaniem dietetyka jest także kształtowanie prawidłowych nawyków, ocenia dotychczasowej diety oraz weryfikacja BMI dziecka. Dietetyk dziecięcy stworzy dietę dopasowaną do indywidualnych preferencji, stanu zdrowia, wieku, płci czy rodzaju aktywności. Doświadczenie oraz zdobyta wiedza pozwolą również na edukację żywieniową dziecka i jego rodziców. Warto wspomnieć, że zbilansowana i dobrze dopasowana dieta jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka.
Źródło: https://fizjo-clinica.pl