Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Dieta Kopenhaska – przepisy, jadłospis oraz opinie o diecie 13-dniowej

dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska to dieta odchudzająca, jaka polega na wykorzystywaniu z góry określonego jadłospisu poprzez odpowiednio 13 dni. Dieta kopenhaska eliminuje zupełnie spożywanie każdego typu alkoholu, słodyczy oraz artykułów zbożowych. W czasie dnia spożywasz trzy pokarmy, przy czym śniadanie musisz spożyć pomiędzy 8 natomiast 9, obiad w godzinach pomiędzy 12.00 natomiast 14.00, natomiast kolację przed 18.00. Dopuszczalne są tylko 30-minutowe odchylenia od tychże zaleceń.

Podstawowym założeniem diety kopenhaskiej jest jadłospis ubogi w kalorie i węglowodany. W ciągu 13 dni, bo tyle trwa kuracja, powinniśmy przestrzegać rygorystycznego menu, w którym podaż kalorii waha się między 500 a 900 kcal. Czy taka dieta ma szansę być skuteczna? Czy jest bezpieczna dla naszego organizmu? Sprawdźmy to!

Dieta Kopenhaska – inaczej dieta 13 dniowa

Nie oszukujmy się – dieta kopenhadzka nastawiona jest na szybkie efekty. Mówi się, że po zastosowaniu tego programu żywieniowego nasza waga powinna spaść o przynajmniej 7 kilogramów! Kto jest jednak ojcem tej diety? Mówi się, że pomysłodawcami była klinika Mayo lub Rządowy Szpital w stolicy Danii – Kopenhadze. Obie organizacje jednogłośnie odpowiadają, że nie mają z nią jednak nic wspólnego… Dieta kopenhaska bardzo często nazywana jest „ostatnią deską ratunku”, gdyż próbują jej osoby, którym nie pomogły inne jadłospisy. Dieta wymaga wielu wyrzeczeń, a przy tym jest bardzo restrykcyjna. Ze względu na niewielką ilość kalorii dostarczaną w ciągu dnia nie jest polecana osobom pracującym.

Dieta kopenhadzka to inaczej dieta trzynastodniowa, ponieważ właśnie taki jest czas jej trwania. W czasie prawie dwóch tygodni można schudnąć o ok. 8-10 kilogramów, pod warunkiem, iż będziemy stosować się do niezwykle restrykcyjnych zasad diety. Nazwa diety wzięła się od miejsca, w którym została ona stworzona. Uważa się, że dieta trzynastodniowa została sporządzona poprzez pracowników szpitala publicznego w Kopenhadze, chociaż organizacja ta kwestionuje, że jej pracownicy mieli własny wkład w tworzenie diety. Abstrahując od kwestii etymologicznych, należałoby skupić się na samej diecie, jaka została opracowana po to, aby dać szansę natychmiastowej obniżki wagi ciała. W związku z tymże po dietę sięgają osoby, jakie pragną uzyskać optymalne rezultaty w niezwykle niedługim okresie np. przed istotnym wydarzeniem życiowym lub przed wakacjami.

sałatka w diecie kopanhaskiej

Prawdziwa dieta kopenhaska jest jedną spośród nielicznych diet, jakie pozwolą tak błyskawicznie pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Wiąże się to natomiast z morzem poświęceń oraz dyscypliną, bowiem codzienna porcja podawanych wraz z posiłkami kalorii stanowi tylko 500-800 kcal. Opinie o diecie kopenhaskiej bezpośrednio wskazują na to, iż jest ona niezwykle wymagająca oraz również mało urozmaicona. Polega ona na jedzeniu trzech pokarmów dziennie, tj. śniadania, lunchu i obiadu.

Dieta 13 dniowa – zasady

Dieta kopenhaska zapewnia dobre odchudzanie, pod wymogiem iż będziemy ściśle trzymać jadłospisu oraz stosować się do danych reguł. Jak zapewniają autorzy diety kopenhaskiej, tylko ścisłe egzekwowanie określonych zasad może spowodować dobre rezultaty, więc sięgnięcie po niedozwolone artykuły jest równoznaczne z zakończeniem diety, jaka w założeniu ma pomóc pozbyć się od 4 do 8 kilogramów. Dieta 13 dniowa, jest jedną spośród szczególnie niskokalorycznych diet. 13-dniowy jadłospis gwarantuje tylko 400-800 kilokalorii na dzień. Produkty, jakie można jeść są niezwykle ograniczone oraz powtarzają się podczas trwania diety. W menu często występuje: kawa z cukrem, jajka na twardo, gotowane mięso oraz szpinak.

Dieta kopenhaska – efekty

Podstawowym założeniem, o którym wspomnieliśmy wcześniej jest czas jej trwania, który nie może wynosić nie mniej, nie więcej niż 13 dni. Bezwzględnie nie wolno przekraczać tego czasu, gdyż zbyt długi program żywieniowy nie dość, że nie przyniesie pozytywnych efektów, to jeszcze może nam zaszkodzić. W menu diety kopenhaskiej znajdują się trzy posiłki: śniadanie, lunch i obiad. Nie ma odstępstw od tej reguły. Nie ma tu miejsca na żadne podjadanie między posiłkami, nawet najmniejszego ciasteczka. Każde tego typu zachowanie traktowane jest tu jako zakończenie diety, zaś kolejny cykl zacząć możemy dopiero po 3 miesiącach. Podobno efekty utrzymują się nawet do 2 lat! Brzmi obiecująco, prawda?

efekty diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska efekty daje naprawdę spektakularne! Można stracić nawet 20 kilogramów w 13 dni! Natomiast do tej „diety cud” należy podchodzić z ostrożnością. Treściwość pokarmów jedzonych w okresie jej trwania nie przewyższa 600 kalorii. Poszczególne dni jadłospisu diety kopenhaskiej dają ok. 400 kalorii. Zapotrzebowanie odżywcze dorosłej osoby, przy niewielkim treningu fizycznym to ok. 2000 kalorii. Więc nic nadzwyczajnego, iż kilogramy znikają jak zaklęte, jednak w wypadku takiego sposobu odchudzania efekt jo-jo jest więcej niż pewny! Natomiast musimy pamiętać o tymże, iż dieta kopenhaska przyniesie efekty tylko wówczas, jeżeli będziemy jej skrupulatnie przestrzegać. Do tego, nie można zapominać o tym, że efekty diety kopenhaskiej będą utrzymywały się również po zakończeniu jej stosowania, ale tylko wówczas jeśli nie powrócimy do dawnych nawyków.

Dieta kopenhaska – jadłospis

W trakcie kuracji odchudzającej należy wypijać przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Pamiętajmy, że ostatni posiłek możemy zjeść do godziny 19.00. Nie ukrywamy, że dania w jadłospisie diety 13 dniowej są monotonne… Możemy zatem do wszelkich potraw dodawać przyprawy, które są dozwolone w diecie kopenhaskiej. Podstawą są tutaj: warzywa, jaja, chude mięso oraz owoce w ograniczonych ilościach. Do produktów zabronionych należą: słodycze, zboża i alkohol. Posiłki należy spożywać o konkretnych porach:

– śniadanie – między 8.00 a 9.00
– lunch – między 12.00 – 14.00
– obiad – między 16.00 – 18.00.

Należy przygotować się na to, że pierwsze dni diety będą najtrudniejsze. Z początku zmagać możemy się z bólami głowy czy osłabieniem – wszystko za sprawą niewielkiej podaży kalorii. Z kolejnymi dniami objawy te będą ustępować, a świadomość tego, że chudniemy sprawi, że doda nam to motywacji do dalszej walki z kilogramami.

jadłospis - dieta kopenhaska

Inną nazwą diety kopenhaskiej jest dieta trzynastodniowa, bowiem trwa ona właśnie 13 dni. Dieta kopenhaska, chociaż trwa niezwykle krótko, może spowodować, iż osoba podejmująca się tego wyzwania może wyszczupleć nawet 5-20 kg. Natomiast by uzyskać taki rezultat, potrzebne jest ścisłe trzymanie się tego, jaki jadłospis ma dieta kopenhaska. Niestety nie ma mowy o odpowiednikach w diecie kopenhaskiej. Dopuszcza się tylko zamianę kolejności pokarmów, natomiast jest to realne tylko w zakresie jednego dnia. Dieta kopenhaska jadłospis ma tak rozdysponowany, iż jadłospis na następne dni, wygląda identycznie zarówno w pierwszym, jak również w drugim tygodniu. Dodatkowo dieta kopenhaska ma taki jadłospis, że każdemu powinny posmakować przepisy w niej zawarte.

Dieta kopenhaska – przepisy

Dieta kopenhaska przepisy ma rozmaite, każdy na pewno znajdzie danie, jakie szczególnie mu posmakuje. Mimo tego, iż dieta kopenhaska ma mnóstwo przepisów, to niewątpliwie najpopularniejszą potrawą jest befsztyk z polędwicy. To jedna spośród najpopularniejszych potraw w diecie kopenhaskiej, jaka pojawia się pierwszego, drugiego, piątego, ósmego, dziewiątego oraz dwunastego dnia. Dodatkowo dieta kopenhaska ma przepisy, które zawierają  na przykład: ryby, mięso, lub także w warzywa. Również wszelkie dania z menu diety 13 dniowej, posiadają wszystki3 potrzebne składniki odżywcze.

Dieta kopenhaska menu

Dieta kopenhaska menu ma obfitujące w przeróżnego typu pyszne potrawy. Dlatego do tej diety nie ciężko jest się przyzwyczaić. Natomiast, nie wolno zapomnieć o tym, iż w diecie kopenhaskiej możemy zjeść tylko i wyłącznie trzy niewielkie posiłki. Dieta kopenhaska ma menu, w skład którego wchodzą na przykład, dania składające się z jajka na twardo oraz marchwi czy samego befsztyku. W poszczególne dni menu jest także mocniej ograniczone – na kolację nie możemy spożyć nic czy na śniadanie mamy do możliwości tylko kawę z cukrem.

dieta kopenhaska przepisy

Prawdziwa dieta kopenhaska

Ze względu na niezwykle wymagający charakter oraz szkodliwą dla zdrowia dużą ilość artykułów takich jak smażone czerwone mięso oraz wędliny, niedobór artykułów roślinnych oraz brak całych grup podstawowych posiłków, dieta kopenhaska jest dietą niezbilansowaną, natomiast zatem niezalecaną. Poszczególne grupy osób w ogóle nie powinny myśleć o jej spróbowaniu. Niestety, dieta trzynastodniowa nie jest dobra dla naszego zdrowia. W specjalistycznym piśmiennictwie leczniczym nie znajdziemy dobrych opinii, dotyczących wykorzystywania tej diety. Nie wykonano również żadnych doświadczeń, uznających jej efektywność. Dla pacjentów atrakcyjna jest szybka utrata masy – w związku z tym nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to dieta osłabiającą organizm. Z racji wielu ograniczeń diety, nasze ciało nie otrzymuje właściwych ilości substancji odżywczych, witamin oraz elementów mineralnych, niezbędnych do jego prawidłowego działania.

Bezpieczeństwo diety kopenhaskiej

Przykładowym śniadaniem tego programu żywieniowego jest np. czarna kawa z cukrem. Już na pierwszy rzut oka widać, że taki początek dnia nie jest najlepszy dla naszego organizmu – nie dostarcza bowiem podstawowych składników odżywczych. Warto zatem suplementować się witaminami, by nie skończyć z anemią. Kolejne posiłki również nie napawają optymizmem, są to np.:

  • gotowane jajko na twardo
  • befsztyk wołowy z sałatką wegetariańską
  • szklanką jogurtu.

Dużo mówi się również o efekcie jo-jo towarzyszącym diecie kopenhaskiej. Pozostaje pytanie – stosować czy nie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak widać dieta ma tyle samo zalet co wad. Tak jak z każda dietą potrzebny jest zdrowy rozsądek. Sami musimy odpowiedzieć sobie, jaki mamy cal i w jaki sposób chcemy go osiągnąć.

Dieta kopenhaska – opinie

Dieta kopenhaska opinie ma niezwykle dobre, mimo tego iż jest to dieta dosyć restrykcyjna. Z czego wynika fakt, iż dieta kopenhaska ma aż tak dobre opinie? Zapewne z faktu, że dzięki tej diecie, błyskawicznie możemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Możemy również spotykać się z tym, że wśród niektórych osób dieta kopenhaska ma negatywne opinie. Jednak, wynika to przede wszystkim z faktu, że osoby te nie trzymały się dokładnie jadłospisu i dlatego nie udało im się osiągnąć wymarzonej wagi. Mimo to zdecydowana większość osób widzi u siebie pozytywne efekty tej rewelacyjnej diety, jaką jest prawdziwa dieta kopenhaska.

Dieta 13 dniowa nie pomaga nabyć odpowiednich i zdrowych zwyczajów żywieniowych. Jadłospis na jakim bazuje prawdziwa dieta kopenhaska nie ma nic wspólnego z regułami racjonalnego żywienia, dzięki czemu po jej ukończeniu wciąż nie mamy wypracowanych dobrych wzorców. Po zakończeniu diety kopenhaskiej nie mamy umiejętności komponowania posiłków, na jakich artykułach bazować oraz jak wybierać źródła białka, cukrów oraz tłuszczy. Musimy pamiętać, że dieta powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji żywieniowych.

Dieta trzynastodniowa – co po jej zakończeniu?

Po skończeniu diety 13 dniowej potrzebne jest łagodne i powolne wracanie do właściwego odżywiania. Kaloryczność pokarmów należy zwiększać stopniowo, aby zapobiec efektu jo-jo. Co najistotniejsze – przed przejściem na dietę kopenhaską, należy uzmysłowić sobie, że po jej ukończeniu prawie zawsze przybędzie nam kilogramów. By wzrost wagi był jak najmniejszy, należałoby całkowicie zmienić sposób odżywiania się. Najlepiej zapomnieć w ogóle o jedzeniu słodyczy, alkoholu, słodkich napojów oraz artykułów wysokokalorycznych i przetworzonej żywności. Posiłki po zakończeniu diety kopenhaskiej powinny być regularne. Najlepiej zwiększyć ich ilość z trzech do pięciu razy dziennie oraz komponować je z artykułów naturalnych: warzyw, owoców oraz chudych mięs.

jedzenie

Zalety diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska jest bardzo wymagająca, ale ma także swoje zalety. By odpowiedzieć na pytanie czy dieta kopenhaska jest skuteczna, należy zastanowić się czy nasza silna wolna jest na tyle silna, że wytrzymamy w tej kuracji. Korzyści diety kopenhaskiej jest mało – jedną z nich jest to, że dieta trwa tylko trzynaście dni. W tym czasie, przy doskonałej motywacji można wytrwać na diecie oraz stracić parę niechcianych kilogramów. Inną zaletą, którą posiada dieta kopenhadzka niewątpliwie jest jest jej prostota –  nie ma żadnych złożonych reguł oraz przepisów. Wystarczy trzymać się ułożonego jadłospisu oraz jeść jedynie to, co mamy zaplanowane na poszczególny dzień. Każde odstępstwo sprawi, iż dieta kopenhaska traci sens i nie będzie skuteczna!

Jakie są zatem plusy tej diety? Z pewnością szybki spadek masy ciała. Na wielu forach przeczytać można opinie, że rzeczywiście osoby na diecie kopenhaskiej schudły kilka kilogramów. Do tego należy doliczyć fakt, że program żywieniowy z Danii niejako „uczy” nas właściwych nawyków żywieniowych. Można powiedzieć, że to taka wartość dodana tej diety.

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do odchudzania ta metodą kopenhaską, najpierw powinniśmy sprawdzić stan naszego zdrowia. Nie zaszkodzi kontrolna wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie choćby podstawowych badań. Przeciwwskazaniem do stosowania tej diety są z pewnością choroby nerek i żołądka, nadciśnienie oraz praca fizyczna.

Skutki uboczne diety kopenhaskiej

Tak jak już nadmieniliśmy na samym wstępie – będzie to głównie efekt jo-jo. Może nie pojawi się on od razu, ale z pewnością po paru miesiącach zobaczymy z powrotem kilogramy na wadze. W okresie trwania diety kopenhaskiej możemy poczuć się trochę zmęczeni, bez sił. Przecież głodny człowiek to zły człowiek, prawda? Zbyt mała ilość energii oraz składników pokarmowych, może zwiększyć niedobory żywnościowe. Zwiększa się ryzyko wypadania włosów, łamliwości paznokci lub pogorszenia wyglądu skóry. Dieta 13 dniowa nie uczy nas żadnych dobrych zwyczajów żywieniowych. Dlatego po skończonej kuracji, zapewne powrócimy do starych, niezdrowych nawyków. Kilogramy wrócą, pogorszy się wiara we własne możliwości i będziemy niezwykle sfrustrowani porażką.

Warto zatem skorzystać z porady sprawdzonego dietetyka i razem z nim stworzyć zdrowy, kompleksowy program żywieniowy, dzięki któremu zrzucimy nadmiarowe kilogramy!

13 komentarzy
  1. Emilia pisze:

    Dieta kopenhadzka to najlepsza dieta, na której byłam! Schudłam na niej 8 kilo, ale waga nie wróciła jak po innych postach. Dietę kopnhadzką polecam również moim koleżankom, które walczą z nadwagą od lat…

    • Grażyna pisze:

      To nie jest dieta kopenhadzka a kopenhaska… Ale fakt, ja tez schudłam na niej porządnie 🙂

    • Ela pisze:

      Ja też schudłam kilka kilo. Ciekawostką jest, że z początku niezbyt wierzyłam jej skuteczności. Dopiero opinie na forach mnie przekonały… I było warto.

  2. Ela pisze:

    Ja na diecie kopenhaskiej byłam trochę dłużej niż 13 dni. Wtedy nie czytałam dużo o dietach i chciałam po prostu szybko schudnąć… Co prawda udało się, ale po wielu trudach. Teraz po latach, mając odpowiednią wiedzę już wiem jak powinno się zachowywać na diecie kopenhaskiej odchudzanie idzie mi znacznie lepiej!

  3. bodana pisze:

    Dzisiaj zakończyłam czwarty dzien diety i muszę powiedzieć ze jestem bardzo rozczarowana bo weszłam na wagę i NIC nie schudłam. Jedynym odstępstwem jaki robiłam było picie wody z sokiem z cytryny, bo mam niedokwasotę i muszę pić kwaśne płyny, bo inaczej bardzo zle się czuję. Mam 50+ i myślę że mój metabolizm tak mocno zwolnił, że efektów nie widać. W związku z tym diety nie rzucę tylko zmodyfikuję pod siebie i zobaczę co z tego wyniknie.

    • kama pisze:

      Daj znać czy udało się w końcu schudnąć na diecie kopenhadzkiej. Tez jestem w okolicy 5 dekady życia i nie wiem czy wgl zaczynać tę dietę…

  4. Kachas pisze:

    Hurrraaaaaa! Udało mi się w końcu schudnąć na tej diecie kopenhaskiej! Co prawda tylko 5 kilogramów, ale mam nadzieje, że nie spotka mnie efekt jo-jo…

  5. Magy pisze:

    Jedyna dieta, która kiedykolwiek mi pomogła. Wiele lat temu schudłam 8 kg.Teraz mam 73 kg. Potrzebuję 9 kg mniej.

  6. Adalbert pisze:

    Cierpliwości z kopenhaską. Bywa, że dopiero 7 dnia pojawia się wymierny spadek wagi ciała. Za pierwszym razem miałem 10kg, za każdym następnym 6-7kg. Wszystko zależy od restrykcyjnego przestrzegania zasad. Niestety, zgubiłem kartkę z oryginalnym, nieco innym jadłospisem, gdzie nie było żadnych piersi z kurczaka, tylko pół gotowanego kurczaka, i nikt tego nie mógł zjeść. Było mniej słodzenia, więcej grzanek i jogurtu. Żadnych ziół. A w ogóle to postuluje wprowadzenie gotowanego mięsa z indyka.

  7. olcia pisze:

    Dieta kopenhaska jest przyjemną dietą, bo nie jest aż tak rygorystyczna. Sama kilka tygodni na niej kiedyś byłam.

  8. Ewa pisze:

    Katastrofa, jojo gwarantowane, metabolizm zniszczony do imentu.

  9. Czarny pisze:

    Pewnie, że schudniecie ale dla mnei to trochę igranie z własnym zdrowiem…

  10. Andrzej pisze:

    Schudłem na diecie kopenhaskiej 8 kilo. Jadłospis miałem fajnie ułożony przez dietetyka, więc szybko mi poszło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta Kopenhaska – przepisy, jadłospis oraz opinie o diecie 13-dniowej

Artykuł przeczytasz w: 10 min