Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czym kierować się przy wyborze syropu na kaszel mokry?

syrop

W większości przypadków leki powinny być przepisywane przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu i stosownych badań. Czasem jednak gdy oprócz kaszlu nie występują u nas żadne dodatkowe objawy, a nawet jeśli, to są one łagodne, staramy się radzić sobie na własną rękę. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając syrop na kaszel?

W aptekach dostępne są leki na kaszel mokry bez recepty, po które pacjenci sięgają przy przeziębieniu lub w czasie infekcji o łagodnym przebiegu. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze preparatu, który ma pomóc szybko i skutecznie pozbyć się kaszlu.

Syrop na kaszel mokry – kiedy powinno się po niego sięgnąć?

Założenie, że kaszel mokry prędzej czy później sam minie, jest błędne. Wprost przeciwnie – w przypadku zbagatelizowania tego niepozornego objawu może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań. Z biegiem czasu odrywająca się z dróg oddechowych wydzielina będzie stawać się coraz bardziej gęsta i lepka, co utrudni odkrztuszanie. Ponadto obecne we flegmie drobnoustroje mogą doprowadzić do rozwoju infekcji o podłożu bakteryjnym, a tę będzie znacznie trudniej zwalczyć niż sam kaszel.

Zdarza się, że przy kaszlu mokrym, zamiast iść do lekarza, udajemy się do apteki i kupujemy syrop na kaszel mokry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wdrożyć kurację z jego udziałem, jednak nadal trzeba obserwować swój organizm. Jeśli okaże się, że pomimo przyjmowania leku nie widać poprawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku infekcji bakteryjnej może bowiem pojawić się konieczność wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak działa syrop na mokry kaszel?

Na początku należy zdać sobie sprawę, że preparaty tego typu nie leczą przyczyny dolegliwości, lecz jedynie ją samą, przez co może nawracać. Działanie syropu na kaszel jest dość proste – ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Głównym jego celem jest nasilić kaszel, by organizm szybciej pozbył się flegmy z dróg oddechowych.

Istnieją różne rodzaje syropów na mokry kaszel. Wielu pacjentów często sięga po te domowej roboty, sporządzone na bazie ziół, np. babki lancetowatej, pierwiosnka lekarskiego czy cebuli. Cechują się one skutecznością, pomagają uwolnić drogi oddechowe od zalegającej w nich wydzieliny i pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, że ma się coś w gardle.

Jeśli ziołowe środki nie zdadzą egzaminu, tudzież w razie ich braku, najlepiej udać się do apteki po syrop na kaszel. Dobrze, by zalecił go lekarz, jeśli jednak wizyta dopiero przed nami, a chcemy sobie od razu ulżyć w cierpieniu, o pomoc w doborze lekarstwa można poprosić farmaceutę.

Syrop na kaszel mokry – rodzaje

Syropy na kaszel mokry mogą działać na organizm w różny sposób. Zasadniczo można je przez to podzielić na dwie grupy.

Do pierwszej grupy zaliczane są syropy wykazujące drażniące działanie na błonę śluzową oskrzeli. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie substancje takie jak gwajafenezyna czy sulfogwajakol.

Drugą grupę tworzą natomiast tzw. mukolityki, czyli preparaty mające za zadanie rozrzedzać wydzielinę, zmniejszać jej gęstość i lepkość, a także ułatwiać jej wydalanie. Przykładem syropu należącego do tej grupy jest Deflegmin lub w wersji dla dzieci Deflegmin Junior, które łagodzą kaszel i skracają czas jego trwania.

Syrop wykrztuśny – jak go przyjmować?

Jak przyjmować syrop na kaszel? Nie ma jednej złotej zasady, która znalazłaby zastosowanie w przypadku każdego syropu. Błędem jest rozpoczęcie kuracji bez wcześniejszego zapoznania się z dołączoną do opakowania ulotką. To właśnie w niej znajdują się informacje na temat działania, przyjmowania, a także ewentualnych przeciwwskazań.

Jednocześnie podczas przyjmowania syropu na kaszel należy pamiętać, że należy najpóźniej zażyć o godzinie 17-18. Dlaczego? Każdy syrop przeznaczony do walki z mokrym kaszlem ma wykrztuśne działanie, zatem sprawia, że kaszlemy intensywnie i często. Nie jest to pożądane w nocy, gdyż zaburza spokojny sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym kierować się przy wyborze syropu na kaszel mokry?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0