Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Ciemna strona pigułki antykoncepcyjnej

Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne to świetne i godne polecenia rozwiązanie, które – mimo wszystko – posiada swoje wady. Jakie konkretnie?

Czy zauważyłaś, że do niemalże każdego medykamentu – zarówno tego sprzedawanego bez recepty, jak i tego wydawanego wyłącznie po jej okazaniu – dołączona jest ulotka? Niestety, wyłącznie nieliczni z nas decydują się na dokładne przestudiowanie jej treści. A tymczasem na dołączonych do opakowania ulotkach wypisane są m.in. informacje dotyczące niepożądanych skutków ubocznych, jakie może – choć wcale nie musi – wywołać konkretny specyfik. Dokładnie tak samo jest w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Jakie więc, rzecz jasna negatywne skutki, mogą wiązać się ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Samopoczucie i wygląd

Hormony wywierają ogromny wpływ na całym życiu kobiety; począwszy od jej wyglądu, a skończywszy na stanie zdrowia. Nic więc dziwnego, że wraz z momentem rozpoczęcia pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, możesz czuć się nieco nieswojo. A co – konkretnie – może ci dolegać? Do najczęściej spotykanych „efektów ubocznych” należą między innymi bóle głowy czy też ból piersi. Ponadto możesz odczuwać większe niż zazwyczaj rozdrażnienie lub też przeciwnie, czuć się osowiała, zmęczona, a nawet smutna. Zdarza się również, że wspomnianym dolegliwościom towarzyszą objawy zbliżone do grypy żołądkowej, a więc między innymi mdłości, wymioty lub też biegunka. Nieco rzadziej panie skarżą się na plamienia acykliczne lub krwawienie do złudzenia przypominające miesiączkę.

Antykoncepcja hormonalna może również wpłynąć na twój wygląd. Niestety, z reguły nie są to zmiany, które zaliczyć można do korzystnych. Do najczęściej spotykanych zalicza się bowiem trądzik i łojotok obejmujący skórę głowy. Wzrostowi może ulec masa ciała, co bywa spowodowane wzrostem apetytu bądź też nagromadzeniem wody w organizmie.

Zdrowie

Niestety, regularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych związane jest również z możliwością wystąpienia poważniejszych chorób. Wśród takowych wymienić należy wzrost ciśnienia tętniczego, powiększenie żylaków zlokalizowanych w okolicy nóg czy też chorobę niedokrwienną serca. Ryzyko wystąpienia tej ostatniej wzrasta zwłaszcza u palących nałogowo pań, które ukończyły 35 rok życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciemna strona pigułki antykoncepcyjnej

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0