Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Poznaj 5 najważniejszych witamin dla kobiet!

witaminy dla kobiet

Kobiecy organizm potrzebuje dostarczenia kompleksu witamin, którego skład będzie zależny od tego, czy kobieta jest w ciąży, w okresie laktacji, miesiączkowania czy menopauzy. Wszelkiego rodzaju diety stosowane w tym czasie narażają na niedobór składników odżywczych.

Kiedy zmienia się zapotrzebowanie na witaminy u kobiet?

Organizm kobiety ma inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, niż organizm mężczyzny albo dziecka. Dodatkowo różnice wynikające ze stanu fizjologicznego i budowy ciała sprawiają, że młode kobiety miesiączkujące, planujące urodzić dziecko lub w okresie przekwitania, powinny zatroszczyć się o dostarczenie właściwych składników odżywczych i pełną suplementację, uwzględniającą wszystkie te czynniki. Podaż na witaminy i minerały u kobiet wzrasta szczególnie w trakcie przejścia na restrykcyjną dietę, w czasie dużego wysiłku fizycznego albo przewlekłej choroby.

Jeśli nie jesteśmy w stanie ułożyć swojej diety w taki sposób, aby pożywienie dostarczało wszystkich niezbędnych składników, warto sięgnąć po gotowe preparaty witaminowe. Zbilansowanie sposobu odżywiania może faktycznie okazać się bardzo trudne, zwłaszcza, jeśli stare przyzwyczajenia nie były zbyt zdrowe. Od indywidualnych preferencji zależy to, czy sięgniemy po suplementy stworzone specjalnie dla kobiet, czy zdecydujemy się na dostarczenie jedynie tych witamin, których rzeczywiste braki odczuwamy.

Najważniejsze suplementy diety dla kobiet

1. Witaminy dla pięknej kobiety

Witaminy A, C i E bywają nazywane witaminami młodości. Czy słusznie? Tak, ponieważ należą one do grupy antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które pomagają człowiekowi pozbyć się wolnych rodników. Te ostatnie są bezpośrednią przyczyną starzenia się komórek ludzkiego ciała. Odpowiednia suplementacja witaminy A, C, i E pomoże na dłużej zachować zdrowy wygląd i opóźni procesy starzenia się skóry. To kwestia szczególnie ważna dla kobiet, które chcą przesunąć w czasie moment pojawienia się pierwszych zmarszczek. Oprócz tego po witaminy te powinny sięgnąć kobiety, które podejmują intensywną aktywność fizyczną. Więcej o funkcjach antyoksydantów w artykule na blogu ViVio.

2. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są istotne ze względu rolę, jaką pełnią oddziałując na płodność kobiety. Przykładowo witamina B12 i B6 w połączeniu z cynkiem, wpływają na produkcję prawidłowego materiału genetycznego, a także podział komórek i zmiany aminokwasów oraz biorą udział w cyklu kwasu foliowego.

Niedobory witaminy B12 mogą okazać się tragiczne w skutkach dla kobiety ciężarnej. Jej zbyt niski poziom, który wiąże się z wzrostem poziomu homocysteiny, ma wpływ m.in. na upośledzenie układu nerwowego płodu i częste poronienia.  Z kolei witamina B6 odpowiada za produkcję progesteronu i regulację poziomu prolaktyny oraz wydłuża fazę lutealną.

3. Kwas foliowy

Kwas foliowy to nic innego, jak witamina B9. Odpowiada on za powstawanie komórek ludzkiego organizmu. Jest szczególnie istotny w trakcie ciąży, ponieważ bierze udział w wykształceniu się centralnego układu nerwowego dziecka. Suplementacja kwasem foliowym jest wskazana kobietom planującym ciążę i w jej trakcie.

4. Żeń-szeń

Składniki zawarte w korzeniu żeń-szenia wykazują działanie antyoksydacyjne. Na uwagę zasługują związki o nazwie ginsenozydy, które umożliwiają przystosowanie organizmu do negatywnych skutków, jakie powstają pod wpływem stresu oksydacyjnego w komórkach.

5. Cynk

Cynk uczestniczy w regulacji cyklu menstruacyjnego i odpowiada za poprawne endometrium. Poza tym przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu.

Pełna oferta suplementów diety w atrakcyjnych cenach dostępna w sprawdzonym sklepie cosdlazdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj 5 najważniejszych witamin dla kobiet!

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0