Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

dziecko

Współcześnie coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. W wielu przypadkach jest to jedyny możliwy sposób wydostania noworodka na świat, ale bywa, że kobiety same decydują się na to, np. z lęku przed bólem. Warto wówczas wiedzieć, że dla zdrowia dziecka bardziej korzystny jest poród naturalny. Ważnym aspektem jest tutaj kontakt z mikroflorą bakteryjną matki, jaki następuje podczas przejścia przez drogi rodne kobiety. Stąd dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie należy podawać preparaty probiotyczne.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny to sposób przyjmowania dzieci na świat istniejący od zarania. Trwa zdecydowanie dłużej i jest bardziej bolesny niż cesarskie cięcie, ale ma od niego więcej zalet. Jest zdrowszy zarówno dla matki jak i dla dziecka. Daje mniej powikłań, a organizm kobiety szybciej się po nim regeneruje. Matka od początku świadomie uczestniczy w życiu maleństwa, a przy porodzie może być obecny ojciec niemowlęcia lub inna bliska osoba. Ponadto proces laktacyjny zachodzi szybciej, a dziecko szybciej ma kontakt z matką.

Cesarskie cięcie bywa koniecznością, choć coraz więcej kobiet decyduje się na nie z własnego wyboru. Poród poprzez cesarskie cięcie trwa krócej – zwykle od 20 do 60 minut, a w trakcie zabiegu kobieta nie czuje bólu. Jest pod stałą opieką lekarzy i anestezjologów, więc nie ma obaw o jego bezpieczeństwo. Natomiast po zabiegu kobieta jest bardziej narażona na komplikacje, ponieważ jest to po prostu operacja. Ciało dłużej się zrasta, a na brzuchu pozostaje blizna. Również dla dziecka cesarskie cięcie nie jest obojętne; dzieci narodzone w ten sposób są mniej odporne, bardziej narażone na astmę i alergie pokarmowe.

Cenna flora bakteryjna

Poród naturalny umożliwia kontakt nowo narodzonego dziecka z florą bakteryjną obecną w pochwie matki. To wzmacnia jego układ odpornościowy. Korzystne bakterie wspomagają także układ pokarmowy i wspierają procesy przemiany materii. Tymczasem większość bakterii, z jakimi stykają się dzieci narodzone przez cesarskie cięcie, pochodzi wyłącznie ze skóry.

Brak niezbędnych bakterii może doprowadzić do utrudnień w kształtowaniu układu immunologicznego. Zaburzone zostaje również trawienie. Objawem tych zaburzeń, czyli tzw. dysbiozy jelitowej są m. in. silne wzdęcia. Dysbioza jelitowa dotyka ludzi w różnym wieku, dlatego warto uzupełnić wiedzę na temat tego, czym jest dysbioza?

Skolonizowanie jelit dobrą mikroflorą jest niezbędne, aby dziecko trawiło prawidłowo i nie było narażone na alergie i choroby autoimmunologiczne. Aby tego uniknąć, zaleca się noworodkom narodzonym przez cesarskie cięcie podawać probiotyki (więcej na ffbaby.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0