Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

dziecko

Współcześnie coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. W wielu przypadkach jest to jedyny możliwy sposób wydostania noworodka na świat, ale bywa, że kobiety same decydują się na to, np. z lęku przed bólem. Warto wówczas wiedzieć, że dla zdrowia dziecka bardziej korzystny jest poród naturalny. Ważnym aspektem jest tutaj kontakt z mikroflorą bakteryjną matki, jaki następuje podczas przejścia przez drogi rodne kobiety. Stąd dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie należy podawać preparaty probiotyczne.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny to sposób przyjmowania dzieci na świat istniejący od zarania. Trwa zdecydowanie dłużej i jest bardziej bolesny niż cesarskie cięcie, ale ma od niego więcej zalet. Jest zdrowszy zarówno dla matki jak i dla dziecka. Daje mniej powikłań, a organizm kobiety szybciej się po nim regeneruje. Matka od początku świadomie uczestniczy w życiu maleństwa, a przy porodzie może być obecny ojciec niemowlęcia lub inna bliska osoba. Ponadto proces laktacyjny zachodzi szybciej, a dziecko szybciej ma kontakt z matką.

Cesarskie cięcie bywa koniecznością, choć coraz więcej kobiet decyduje się na nie z własnego wyboru. Poród poprzez cesarskie cięcie trwa krócej – zwykle od 20 do 60 minut, a w trakcie zabiegu kobieta nie czuje bólu. Jest pod stałą opieką lekarzy i anestezjologów, więc nie ma obaw o jego bezpieczeństwo. Natomiast po zabiegu kobieta jest bardziej narażona na komplikacje, ponieważ jest to po prostu operacja. Ciało dłużej się zrasta, a na brzuchu pozostaje blizna. Również dla dziecka cesarskie cięcie nie jest obojętne; dzieci narodzone w ten sposób są mniej odporne, bardziej narażone na astmę i alergie pokarmowe.

Cenna flora bakteryjna

Poród naturalny umożliwia kontakt nowo narodzonego dziecka z florą bakteryjną obecną w pochwie matki. To wzmacnia jego układ odpornościowy. Korzystne bakterie wspomagają także układ pokarmowy i wspierają procesy przemiany materii. Tymczasem większość bakterii, z jakimi stykają się dzieci narodzone przez cesarskie cięcie, pochodzi wyłącznie ze skóry.

Brak niezbędnych bakterii może doprowadzić do utrudnień w kształtowaniu układu immunologicznego. Zaburzone zostaje również trawienie. Objawem tych zaburzeń, czyli tzw. dysbiozy jelitowej są m. in. silne wzdęcia. Dysbioza jelitowa dotyka ludzi w różnym wieku, dlatego warto uzupełnić wiedzę na temat tego, czym jest dysbioza?

Skolonizowanie jelit dobrą mikroflorą jest niezbędne, aby dziecko trawiło prawidłowo i nie było narażone na alergie i choroby autoimmunologiczne. Aby tego uniknąć, zaleca się noworodkom narodzonym przez cesarskie cięcie podawać probiotyki (więcej na ffbaby.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0